سایز متن   /

یک تحلیلگر سیاسی کورد در گفتگو با کورد پاریز مدعی شد ؛ بر اساس دستور پ ک ک تغییرات عمده ای در پژاک صورت گرفته که بخش قابل توجهی از آن هنوز علنی نشده است. نیاز حاجی در این گفتگو اعلام داشته که پژاک قرار است به نام (( حزب حیات آزاد خلق ها )) فعالیت کند و به علت اینکه دستور پ ک ک بر این استوار گردیده که، این اقدامات با هدایت سیامند معینی که به جمیل بایک عضو ارشد پ ک ک نیز نزدیک است انجام گردد فعلا رسانه ای نشده تا وی بتواند زمینه های لازم را محیا نماید.
به گزارش کوردپاریز ، نیاز حاجی همچنین در یادداشتی که برای سایت روژانه هه وال ارسال کرده است اینگونه آورده که ؛ پ ک ک نام برخی از شاخه های سیاسی و نظامی خود را تغییر می دهد. وی اینگونه ادامه ۳۳داده است ، پ ک ک اسامی اکثر شاخه های سیاس و نظامی خود را تغییر میدهد و پسوند کردستان آنها را حذف می کند. در این میان تنها دو حزب هنوز اسم کردستان را یدک می کشند.
نیاز حاجی گفته که، به دنبال این اقدام پ ک ک، کارشناسان معتقدند که پ ک ک با این رویکرد خود خواستار حذف کامل پرونده کورد است.
تحلیل گر سیاسی اقلیم کردستان نیاز حاجی در این باره گفت: در ترکیه اسمش را گذاشته اند ه.د.پ (حزب دمکراتیک خلق ها) و در اقلیم کردستان هم قبلا حزب راه حل دمکراتیک کوردستان بود که آنرا نیز منحل کرده اند. در سوریه هم پ.ی.د (حزب اتحاد دمکراتیک) است و در ایران هم پژاک بود که در کنگره ی اخیر خود اسم آنرا به پژاگ (حزب حیات آزاد خلق ها) تغییر دادند. تنها پ ک ک پسوند کردستان را یدک می کشد و تغییر نکرده است. دلیل آن هم این است که این حزب یک حزب چپ گراست لذا کشورهای غربی هم هیچ وقت از چنین احزابی حمایت نمی کنند چرا که چپ ها برخلاف مطالبات و خواست های آنها هستند. ۲۲
وی در ادامه گفته است : در ترکیه هم شاخه یی دیگر تاسیس شده به اسم (شاهین های آزاد کردستان) این هم به این دلیل اسم کردستان را یدک می کشد چون یک سازمان تروریستی است و در اقدامات تروریستی خود در کنار نظامیان ترکیه، مردم غیرنظامی را نیز هدف قرار می دهد. بنابراین اسم کردستان را به عنوان پسوند خود انتخاب کرده تا از این طریق اسم کردستان را منفور و کورد را به عنوان تروریست نشان دهد.
آمریکا بارها تاکید کرده که پ ک ک تروریست است و تنها پ ی د را به عنوان همکار نظامی خود در منطقه که علیه داعش می جنگد قبول دارند.
از نیاز حاجی سوال شد که، شما چند روز پیش با سایت روژانه هوال مصاحبه کرده بودید و در آن از تغییر اسم پژاک به پژاگ گفته بودید با توجه به اینکه جایی رسما این عنوان اطلاق نشده است آیا شما توضیح بیشتری دارید ؟
نیاز حاجی اینگونه پاسخ داد ؛ این یک تحلیل نیست. اگر بیانیه ای که تحت عنوان کنگره پنجم منتشر شده است را ملاحظه کنید، در بند سوم آن عنوان شده است که؛ تصمیم اتخاذ شده که پژاک دیگر یک حزب صرف کردستانی نیست بلکه برای آزادی تمامی خلق های دیگر ایران از جمله عرب و بلوچ و آذری و … تلاش می کند. و این رویکرد پژاک و پ ک ک معطوف به همان نگاهی است که در روژانه هوال توضیح داده ام.
به هر روی به نظر می رسد پ ک ک در یک وضعیت نامناسب سیاسی و ایدئولوژیک قرار گرفته و عوامل مختلفی مانند حذف اوجالان از بدنه تئوریک آن و همچنین جناح بندی هایی که در آن شکل گرفته است زمینه تشتت و نا همگونی در تمام سطوح آن را به همراه آورده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی