سایز متن   /

کمک‌های تسلیحاتی دمشق به کوبانی

ولید معلم وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با روزنامه الاخبار چاپ لبنان اعلام کرد که تصمیم استراتژیک سوریه مقابله با هر نوع تجاوز نظامی ترکیه است.

وی تجاوز ترکیه به خاک سوریه را بعید دانست و در این باره گفت: “ما در آینده قابل پیش بینی، احتمالی برای تجاوز ترکیه علیه سوریه نمی‌بینیم. شرایط ترکیه برای مداخله در سوریه هنوز از طرف واشنگتن رد می‌شوند. علاوه براین، چنین حمله‌ای از جانب عربستان سعودی، رقیب اصلی ترکیه در اردوگاه دیگر تأیید نمی‌شود. این اردوگاه دچار تضادهایی است که ما از آن سود می‌بریم.”

همچنین افزود: “شرایط داخلی ترکیه با توجه به احتمال قیام کردها بسیار شکننده است. پایداری هم‌میهنان کرد ما در عین العرب (کوبانی) سیاست اردوغان را خنثی کرد، و از سوی دیگر به رئیس‌جمهور اوباما برای کارزار هوایی او معنا داد. موضع ترکیه پیرامون حمله داعش به عین العرب کردها را در همه جا علیه دولت ترکیه متحد کرد. لذا این تحولات واوضاع کنونی منطقه، مسعود بارزانی و متحد او اردوغان می‌بازند.”

وی درباره اقدامات سوریه برای دفاع از کوبانی گفت: “عین العرب به سوریه تعلق دارد. شهروندان آن سوری هستند. ما کمک، تسلیحات، مهمات در اختیار آن قرار دادیم و همچنان قرار می‌دهیم، و به این‌کار ادامه خواهیم داد. قبل از آن‌که آمریکایی‌ها ضربات هوایی خود را آغاز کنند، نیروی هوایی سوریه روزانه ضربات هوایی علیه تمرکز داعش در اطراف عین العرب را انجام می‌داد. اما این باید متوقف می‌شد زیرا هیچ هماهنگی با آمریکایی در میدان وجود نداشت.”

وزیر خارجه سوریه در پاسخ به این سوال که آیا صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) یک جدایی‌طلب است؟ گفت: “خیر، او جدایی‌طلب نیست. حزب در مناطق کرد گیرافتاده در جنگ یک مدیریت خودگردان ایجاد کرده است. او علاقه‌مند بود که این مدیریت منحصر به کردها نباشد، بلکه قبائل عرب در آن مناطق را در بر گیرد. مناطق کرد در سوریه در حسکه، منبج، و عین العرب نمی‌توانند جدا شوند زیرا از نظر جغرافیایی بهم‌پیوسته نیستند، و همچنین خانه جوامع دیگر نیز می ‌باشند. بعلاوه، ما به هیچ جدایی از سوریه اجازه نمی‌دهیم یا آن‌را برسمیت نمی‌شناسیم. سوریه موزائیکی از اجزاء قومی، مذهبی و منطقه‌ای دارد و اجازه دادن به جدایی‌ طلبی دولت را پاره پاره خواهد کرد. این هرگز اتفاق نخواهد افتاد.”

پاسخ اربیل به اظهارات دمشق

اظهاراتی که ولید معلم وزیر خارجه سوریه درباره مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، کوبانی و عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک در مصاحبه با روزنامه الاخبار چاپ لبنان مطرح کرده بود واکنش تند اربیل را به دنبال داشت.

امید صباح سخنگوی ریاست اقلیم کردستان در اطلاعیه ای سخنان ولید معلم را محکوم کرد.

در این اطلاعیه ضمن دروغ و فرافکنانه خواندن اظهارات وزیر خارجه سوریه درباره بارزانی آمده است: “در پاسخ به این اظهارات نامعقول لازم می دانیم که اعلام کنیم مردم کُرد در سوریه و به ویژه کوبانی به خوبی آگاهند که چه کسی با آنها همکاری کرده است. ولید معلم کسی نیست که درباره میزان ملی گرایی دیگران، اظهارنظر کند. وی فراموش نکرده که اولین سیاست تعریب در کردستان سوریه توسط شوونیست هایی همچون ولید معلم آغاز گردید. “

در ادامه آمده است: “ولید معلم در این مصاحبه درباره عبدالله اوجالان سخن گفته، نمی دانیم وی چگونه به خود اجازه می دهد درباره اوجالان سخن گوید؟ زیرا اوجالان نزد آنها (دولت سوریه) بود و این دولت به حمایت های خود از وی پایان داد و وی را از سوریه اخراج کرد و در توطئه بین المللی بر علیه اوجالان مشارکت کرد.”

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی