سایز متن   /

کوردپاریز/ ترکیه از سال ۱۹۸۴ در داخل مرزهای خود با گروهی تروریستی موسوم به پ.ک.ک درگیر است. ایران هم از اقدامات تروریستی این گروه در امان نمانده و هر از گاهی شهدایی را در راه مبارزه با شرارت و جنایت های این گروه در مرزهای غربی و شمال غربی کشور داده است.

اما این گروه از کجا آمده و فعالیت خود را با حمایت چه کسانی در مرزهای کشوری مانند ترکیه پیگیری می کند؟ در این خصوص اخیراً مدارکی از ارتباط این گروه با سازمان امنیت ترکیه (میت) به دست آمده و ارتباط نزدیک پ.ک.ک با سازمان میت را نشان می دهد.

.

کمال بورکای: پ.ک.ک توسط میت تاسیس شد

“کمال بورکای”، دبیرکل حزب سوسیالیست کردستان، در گفتگو با شبکه سی.ان.ان تُرک به رابطه قدیمی میت و پ.ک.ک اشاره کرده و صراحتا گفت که پ.ک.ک از طرف سازمان امنیت ترکیه تاسیس شده است!

وی در این مصاحبه به نقش «دوران کالکان» عضو کمیته مرکزی پ.ک.ک اشاره کرده و به ارتباط نزدیک وی با میت نیز اشاره می کند.

کمال بورکای همچنین در گفتگو با سی.ان.ان ترکیه، مدعی شده است که دولت ترکیه مسیر را برای فعالیت باز کرده و حتی اجازه داده است این گروه مخوف سایر مخالفان کُرد میانه رو را ترور کند. به گفته وی عاملین این ترورها اندک مدتی پس از دستگیری آزاد شده اند.

بورکای در این گفتگو اظهار داشت: «اوجالان از سوی دولت ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است. تاسیس پ.ک.ک پروژه سازمان های اطلاعاتی و دولت ژرف است. اوجالان در کتاب خود (کشتن یک مرد، ص۸۶ ) نوشته است که وقتی ما سازمان را تاسیس کردیم دولت ترکیه به مدت سه سال اسلحه و غذا و حتی امنیت ما را تامین کرد.

.

وکیل مدافع اوجالان: پ.ک.ک از سوی میت مدیریت می شود

حسین یلدریم وکیل مدافع سابق عبداله اوجالان که رسانه های ترکیه از وی با صفت «جعبه سیاه» پ.ک.ک یاد می کنند، در سال ۲۰۱۰ مدعی شد که «شبکه سرّی ارگنه کن» (متشکل از تکنوکرات ها، امنیتی ها و نظامیان ملی گرای ترکیه) عبداله اوجالان را مدیریت می کنند.

حسین یلیدریم که امروزه ساکن سوئد است در خصوص همسر سابق عبدالله اوجالان به نام «کثیره اوجالان» که از وی به عنوان «رابط میت» یاده می شود به رسانه های ترکیه گفته است: «اگر کثیره زبان بگشاید، آسمان به زمین خواهد آمد». پدر کثیره مامور میت بود و گفته می شود سازمان اطلاعات ترکیه از طریق وی پ.ک.ک را مدیریت می کرد. به نظر یلیدریم اگر کثیره اسرار مگوی اوجالان را فاش کند همه ارتباطات وی با دستگاه امنیتی و دولت ژرف ترکیه فاش خواهد شد.

وکیل اوجالان در خصوص قتل «اغوور مومجو» روزنامه نگار فقید تُرک که در سال۱۹۹۳ به شکل اسرار انگیزی ترور شد نیز گفته است، قتل وی به دلیل تحقیقاتی است که «مومجو» در خصوص رابطه دولت و پ.ک.ک انجام می داد.

.

پاسخ عبداله اوجالان به ارتباط پ.ک.ک با میت

پدر زن عبدالله اوجالان عضو میت بود. اوجالان این رابطه را انکار نکرده است و حتی یکبار در مصاحبه با یک خبرنگار تُرک به این حقیقت اعتراف کرد. وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار که آیا فکر می کنید ممکن است میت با استفاده از رابطه خانوادگی شما خواسته باشد به سازمان جهت داده یا آن را کنترل کند؟ گفته بود: «ممکن است. اما ما هم به میت نفوذ کردیم. رابطه ما متقابل بود».

عبدالله اوجالان حتی در موقع دستگیری و در بازجویی ها به طور آشکار خود را سرباز ترک معرفی کرد و اعلام کرد تمام و کمال در اختیار دولت ترکیه است.

گفتنی است که عبدالله اوجالان سال ها بعد همسر خود را به اتهام جاسوسی طلاق داد.

نهایت این که باید بدانیم رابطه پ.ک.ک با میت، ارتباط اسرارآمیز و پر از علامت سوال است. و البته گذر زمان خیلی چیزها را در این خصوص ثابت خواهد کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی