سایز متن   /

مونا یعقوبیان می گوید اگر کردها می خواهند در پایان بازی در سوریه موجودیت خود را حفظ کنند بهتر است تحت لوای دولت مرکزی درآیند و با دمشق به توافق برسند.

به گزارش کورد پاریز، کردهای سوریه در جنگ ۴ ساله با داعش مناطق کردنشین سوریه را اشغال و به کنترل خود در آورده اند. البته این اشغال با کمک ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا صورت گرفته است و اکنون که “دونالد ترامپ”، رییس جمهور آمریکا به دنبال خروج نیروهای آمریکا از سوریه است، ممکن است ترکیه فرصت پیدا کند مناطق شمال شرق سوریه را نیز مانند منطقه کردنشین عفرین که سال ۲۰۱۸ در جنگ با کردها تصرف کرد، از کنترل کردها خارج کند.

کردهای سوریه برای جلوگیری از احتمال حمله نظامی ترکیه خواستار مذاکره با دولت مرکزی سوریه شده اند و در این راه از روسیه که دوست مشترک دو طرف است خواستار وساطت شده اند.

“عبدالکریم عمر”، مسئول مشترک امور خارجی اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به شبکه خبری پی بی اس آمریکا گفته است وقتی دونالد ترامپ توییت کرد که می خواهد نیروهایش را از سوریه خارج کند ما با روسیه تماس گرفتیم و درباره مذاکره با دمشق نقشه راهی تحویل مسکو دادیم. ما می خواستیم با دمشق مذاکره کنیم اما دمشق با همان ذهنیت قبل از اتفاقات ۲۰۱۱ سوریه با ما رفتار می کند و از مذاکره با ما خودداری می کند.

“مونا یعقوبیان”، پژوهشگر موسسه صلح آمریکا در مصاحبه با این شبکه هشدار داد که این احتمال وجود دارد حتی اگر آمریکا تعداد کمی از نیروهایش را در سوریه حفظ کند ترکیه بخواهد به منطقه تحت کنترل کردها حمله کند.

وی هشدار داد اگر آمریکا خارج شود موجودیت کردها، اداره خودگردان و سیستم امنیتی و خودگردانی کردها به خطر خواهد افتاد.

پژوهشگر موسسه صلح آمریکا با اشاره به تصرف منطقه کردنشین عفرین توسط ترکیه در سال ۲۰۱۸، هشدار داد کردها با خطر بزرگی روبه رو هستند و ممکن است هر لحظه ترکیه به منطقه شرق رود فرات سوریه که تحت کنترل کردهاست حمله کند.

پژوهشگر مسائل حوزه خاورمیانه تاکید کرد که اگر کردها می خواهند موجودیت خود را از دست ندهند و در پایان بازی در سوریه جایی داشته باشند، بهتر است مناطق اشغالی تحت کنترل خود را به دولت مرکزی بسپارند.

این در حالی است که “تیمور اخمتوف”، کارشناس مسائل ترکیه و کردها در اندیشکده شورای روابط بین الملل روسیه پیشتر در اظهاراتی گفته بود مسئله خودمختاری موضوعی سیاسی و مناقشه برانگیز بوده و باید نگرانی های ترکیه نیز در این مورد در نظر گرفته شود. با این وجود و به دلیل خطر پ.ک.ک برای ترکیه مذاکره برای خودمختاری کردها در شمال سوریه عملا منتفی است.

“اخمتوف” خاطر نشان ساخته بود که: «کردهای سوریه باید درک کنند که آمریکا نمی تواند تا ابد در سوریه بماند. مناطق اشغالی تحت کنترل کردها برای بازسازی به سرمایه و پول نیاز دارد. آنها باید به ترکیه تضمین دهند که پ.ک.ک مرزهای این کشور را تهدید نمی کند و این نیز عملا آب در هاون کوبیدن است چرا که گروهای اشغالگر در مناطق کردنشین سوریه تحت کنترل پ.ک.ک هستند».

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی