سایز متن   /

طلال سلو سخنگوی متواری نیروی سوریه دمکراتیک (گروه شبه نظامی وابسته به پ.ک.ک) در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی ترکیه پشت پرده روابط آمریکا با پ.ک.ک را فاش کرد.
به گزارش کورد پاریز طلال سلو که ماه گذشته از مناطق تحت اشغال پ.ک.ک  در سوریه گریخته و به ترکیه پناهنده شده است، در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ترکیه به افشای روابط پشت پرده آمریکا با پ.ک.ک پرداخت و گفت: آمریکا به بهانه تحویل سلاح به معارضان سوری، مقادیر زیادی سلاح سنگین به پ.ی.د و پ.ک.ک تحویل داده و اصلا پیگیر نحوه و مکان استفاده از آن سلاح ها نیست.
وی بیان کرد: نیروی سوریه دمکراتیک به عنوان شاخه وابسته به گروه پ.ی.د و پ.ک.ک و برای سرپوش گذاشتن به فعالیت آنها تشکیل شد و ارسال سلاح از سوی آمریکا از سال ۲۰۱۵ شروع شد و در واقع آنها سلاح را در اختیار  شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق سوریه(YPG) قرار می دادند ولی اعلام می کردند که سلاح به نیروی سوریه دمکراتیک تحویل می شود.
وی با بیان این که دولت آمریکا در پی تحویل سلاح به پ.ک.ک بود و بر این اساس به تشکیل اجرای یک نمایش رهبری نظامی را به پ.ک.ک داد، اظهار کرد: ژنرال رایموند توماس فرمانده نیروهای ویژه آمریکا پیشنهاد تغییر نام YPG به نیروی سوریه دمکراتیک را داد و این تنها یک تغییر نام بود و ما حقوق و مزایای دیگر خود را از ی.پ.گ دریافت می کردیم.
وی اضافه کرد: آمریکا در حالی ادعای مبارزه با تروریسم و داعش می کرد که خود با همکاری نیروهای کرد منطقه به قاچاق و جا به جایی تروریست های داعش در منطقه می پرداخت و نیروی سوریه دمکراتیک را به عنوان گروه حامی آزادی و نیرویی که با تروریسم می جنگند، معرفی می کرد.
وی همچنین گفت: آمریکایی ها با سند سازی و امضاهای جعلی سلاح ها را در ظاهر به اعراب تحویل می دادند ولی در واقع سلاح ها در اختیار گروه پ.ک.ک و YPG قرار می گرفت برای آمریکایی ها اهمیتی نداشت که این تسلیحات به کجا منتقل می شود و یک بار هم از ما نپرسیدند که با این تسلیحات چه کار کردیم و در کجا استفاده کردیم.
وی بیان کرد: این جریان در دوره اوباما به کندی انجام می شد ولی با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، تحویل خودروهای زرهی و سلاح سنگین نیز شروع شد.
وی اضافه کرد: ن.د.س در مجموع ۵۰ هزار شبه نظامی شامل زنان و مردان دارد که ۷۰ درصد آنها را عناصر YPG تشکیل می دهند و برخی از اعضای آن نیز از کشورهای مختلف آمده و به YPG پیوسته اند.
وی همچنین افزود: دستمزد ماهانه اعضای گروه های معارض کرد سوری ۱۷۰ الی ۲۰۰ دلار است ولی رهبران این تشکیلات دستمزد نمی گیرند و درآمد آنها از محل قاچاق و رشوه خواری تامین می شود و در این میان رهبران پ.ک.ک بدون دستمزد فعالیت می کنند، اما تمام خواسته‌های آنها تامین می شود.
سیلو اظهار کرد: ایالات متحده آمریکا به یکی از سرکرده های این گروه تروریستی YPG و پ.ک.ک گفته بود که به منظور استقرار دائمی خود در این اراضی، باید از راه زمینی به دریای مدیترانه دست یابند و بر همین اساس، راهبرد گسترش مناطق تحت تصرف این گروه های تروریستی که بیش از یک چهارم خاک سوریه را اشغال کرده اند، تداوم پیشروی از شرق کشور در مرز عراق به سمت غرب از طریق خط مرزی با ترکیه است.
وی ادامه داد: آمریکایی ها اعلام کرده اند که امکان برقراری تماس مستقیم کُردها با دنیای خارج و کسب حمایت آنها در آینده، بستگی به دستیابی پ.ک.ک و پ.ی.د به ایجاد یک کریدور منتهی به دریای مدیترانه دارد که با برملا شدن این هدف توسط ترکیه، آمریکا هدف خود در حمایت از کُردهای سوریه را مبارزه با داعش اعلام کرد.
وی هدف از آمریکا از عملیات در دیرالزور را که با همکاری نیروهای پ.ک.ک و نیروی سوریه دمکراتیک صورت گرفت، دسترسی به منابع نفتی منطقه ذکر کرد و گفت: هدف این نیروها اشغال البوکمال و میادین سوریه قبل از نیروهای دولت سوریه بود که محقق نشد.
وی مدعی شد: بسیاری از نقاط تحت تصرف نیروهای کُرد، بعدها تسلیم روس ها شد و حتی تاسیسات گازی کونوکو و میدان های نفتی اطراف آن به روس ها واگذار شد. زمانی که این اقدام صورت گرفت، دیگر نیروهای دولت سوریه و روسیه پیشروی زیادی نکردند.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها به ما گفتند که اگر به سوی دیرالزور پیشروی کنید، آمریکا به س.د.گ و مجلس دموکراتیک سوریه حمایت لازم را برای موضوع تسلط به منطقه ای مشرف به دریای مدیترانه ارائه خواهد کرد ولی عملیات کنترل دیرالزور ناموفق بود.
وی همچنین گفت: اگر نیروهای ترکیه در عفرین عملیات انجام دهند، می توانند این شهر را بسیار سریع آزاد کنند چرا که وضعیت در عفرین به صورتی نیست که در رسانه ها اعلام می شود و به همین علت عوامل پ.ک.ک و YPG خواهان حضور روسیه در عفرین در صورت مداخله ترکیه بودند.
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی