سایز متن   /

بافل طالبانی فرزند جلال طالبانی اعلام کرد برگزاری همه پرسی جدایی کردستان عراق اشتباهی مرگبار بود و وضعیت امروز کُردها نتیجه سیاستهای غلط رهبران احزاب کُرد است.

به گزارش کوردپاریز به نقل از «فرانس ۲۴»، «بافل طالبانی» فرزند رئیس جمهور پیشین عراق، در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ برگزاری همه پرسی جدایی کردستان از عراق در شرایط فعلی را اشتباهی مرگبار توصیف کرد.

بافل طالبانی تأکید کرد که کُردها باید طرح آمریکایی ها برای به تأخیر انداختن برگزاری همه پرسی به مدت دو سال را می پذیرفتند و کُردها باید با بغداد و جامعه جهانی گفتگو کنند و در شرایط فعلی وحدت کُردها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی همچنین اتهام های وارد شده به اتحادیه میهنی کردستان در خصوص تبانی با دولت عراق برای ورود به کرکوک را رد کرد و گفت: هرچه امروز به سر ما آمده نتیجه سیاست ها و کوتاه نظری رهبران سیاسی کُرد است، وی افزود در شرایط فعلی و زمانی که نیاز به اتحاد داریم، جریان های کُردی ترجیح داده اند که به هم اتهام زنی کنند.

طالبانی گفت مسئولان اصلی بحرانی که برای کُردها ایجاد شده است می خواهند تقصیر را به گردن گروه های دیگر بیندازند. او همچنین خواستار تحقیق در خصوص شماری از سیاست مداران کُردی شده که به گفته او اوضاع کُردها را بحرانی کرده اند.

بافل طالبانی در خصوص عقب نشینی نیروهای پیشمرگه تحت امر حزب اتحادیه میهنی کردستان در مقابل نیروهای ارتش عراق گفت که امکان رویارویی با نیروهای گسترده ارتش عراق وجود نداشته و فرماندهان پیشمرگه در اقدامی استراتژیک برای جلوگیری از کشته شدن شمار زیادی از نیروهای خود و احتمالا غیر نظامیان دست به این اقدام زده اند و از درگیری با نیروهای ارتش عراق خودداری کرده اند.

طالبانی در پاسخ به سوال مجری فرانس ۲۴ درباره اتهام فساد وارد شده به مسعود بارزانی نیز گفت: نمی خواهم به رئیس اقلیم کردستان عراق اتهامی بزنم، هیچگاه اقدامی نخواهم کرد که وحدت کُردها را به خطر بیاندازد و اتهامات وارد شده به او را جایز نمی دانم.

او ضمن تأکید بر اینکه مردم کُردستان این حق را دارند که سرنوشت خود را تعیین کنند گفت: بر اساس طرحی که برت مکگورک نماینده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش به کُردها پیشنهاد شده بود امکان برگزاری همه پرسی بعد از مذاکره با بغداد در دو سال دیگر و حتی استقلال از عراق وجود داشت اما رهبران سیاسی ما اشتباه مرگباری مرتکب شدند و این طرح را نپذیرفتند.

طالبانی گفت که حتی در ماجرای درگیری های کرکوک هم باز فرصت برای بهبود وضعیت وجود داشت و حیدر العبادی نخست وزیر عراق پیشنهاد داد به جای اینکه کُردها به پایگاه نظامی کیوان بازگردند، این پایگاه به محل استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی ضد داعش و گروهی از نیروهای عراقی تبدیل شود با این حال کرکوک در اختیار ما بماند اما با این طرح مخالفت شد و اوضاع فاجعه بار برای کُردها رقم خورد و باز هم متأسفانه رهبران کُردی تصمیم درست را نگرفتند.

وی در خصوص موضع حیدر العبادی در جلوگیری از درگیری با کُردها گفت: دقیقا نمی دانم که نخست وزیر عراق چه کاری می خواهد انجام دهد اما این را می دانم که او بارها پیشنهادهایی داد و تلاش کرد با ما مذاکره کند.

طالبانی در خصوص وقوع جنگ داخلی میان جریان های کُرد هم ابراز نگرانی کرد و گفت وحدت مهم ترین مسأله است و کُردها باید باهم متحد باشند به همین دلیل از پاسخ دادن به اتهامات وارد شده به اتحادیه میهنی کردستان خودداری می کنم.

او یادآور شد که مردم کردستان باید از حق اظهار نظر خود برخوردار باشند و این مسأله با مذاکره با بغداد، مذاکره با جامعه جهانی و کشورهای مجاور عراق محقق می شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی