سایز متن   /

فتح الله گولن با دفاع از خود در برابر ادعاهای رئیس جمهور ترکیه مبنی بر دست داشتن وی در کودتای ۱۵ ژوئیه گفت: قدرت اردوغان را مسموم کرده است.

کوردپاریز، مجله اشپیگل گفت وگویی با فتح الله گولن روحانی در تبعید مخالف دولت ترکیه در محل اقامت وی در ایالت پنسیلوانیا انجام داده است.

گولن در این گفت وگو اعلام کرد: من آماده ام که توسط یک کمیسیون بین المللی مورد بازجویی و تفحص قرار گیرم. اگر آنها من را گناهکار اعلام کنند من آماده اجرای قانون خواهم بود اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد زیرا من کاری انجام نداده ام.

وی با رد هرگونه دست داشتن در کودتای ۱۵ ژوئیه واتهامات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: من همواره اعلام کرده ام که مخالف هرگونه استفاده از زور برای دستیابی به قدرت هستم.

گولن در ادامه حمایت خودرا از برقراری دموکراسی در ترکیه اعلام کرد.

اشپیگل در ادامه با توصیف فضای گفت وگو با دشمن شماره یک اردوغان، به فضای امنیتی شدید در ورودی مجتمع محل اقامت گولن اشاره می کند که افراد مسلح برای چک و کنترل میهمانان در ورودی مجتمع ایستاده اند. در واقع این فضای امنیتی شدید چند سال گذشته از سوی اف بی آی به گولن پیشنهاد شد. چندین ساختمان در یک فضای پارک مانند قرار دارد. به طور معمول، افراد کمی می توانند وارد این مجتمع شوند در این میان ورود یک رسانه به محل اقامت گولن یکی از اتفاقات نادر است اما چند روز گذشته گولن درهای خود را به سوی خبرنگاران باز کرد. مهمانان برای ورود به ساختمان محل دیدار با گولن باید کفش های خود را در بیاورند و یا سطح پایین آن را با پلاستیک بپوشانند. همچنین زنان باید شانه های خود را بپوشانند.

گولن هنگام مصاحبه در یک کاناپه رنگ بژ نشسته وضعیف به نظر می رسد، یکی از کارکنان اعلام می کند که وی از ناراحتی قلبی و دیابت رنج می برد. او به خوبی رئیس جمهور ترکیه را می شناسد. در ابتدای راه قدرت اردوغان، این مرد و اردوغان با هم دوست و متحد بودند اما اکنون راه های خودرا از یکدیگر جدا کرده اند.ردوغان وی را متهم به چالش کشاندن قدرتش در ترکیه می کند.

وی در این باره افزود: اردوغان بسیار تشنه قدرت است، او فکر می کند همه همینطورند. در واقع اردوغان از یک خانواده فقیر به قدرت رسیده است و به همین دلیل در چندین کاخ زندگی می کند. موفقیت و قدرت او را مسموم کرده اند.

به نوشته اشپیگل در این جدال قدرت، بسیار دشوار است که حدس زد، چه کسی دروغ و چه کسی راست می گوید. سیاست داخلی ترکیه سابقه طولانی در مبارزه با قدرت و تبلیغات سیاسی دارد اما گفت و گو با گولن، این تصویر را به شما نمی دهد که با طراح اصلی کودتا گفت وگو کرده اند اما باز هم نمی توان با قطعیت حرف زد.

 منبع : ایسنا
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی