سایز متن   /

کوردپاریز/ روزنامه ملیت ترکیه در مقاله ای تحت عنوان: “سیاست ترکیه در رابطه با سوریه را چه کسی طراحی کرد؟” نوشت زمانی که داعش برای بیرون کردن کردهای سوریه از مناطق آنها و نابود کردن آنها به کوبانی حمله کرده بودند. متأسفانه در آن روزها آنکارا مسئله را درست ارزیابی نکرد و از کردهای سوریه که در تنگنا قرار گرفته و با خطر قتل عام مواجه بودند حمایت نکرد آن روز ما باختیم. آیا این سیاست از سوی داوداوغلو در دورانی که وزیر امورخارجه ترکیه بود و یا از سوی هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه طراحی شده بود؟ چه کسی بررسی های لازم را در محل انجام داد؟ مخالفین را چه کسی سازماندهی کرد؟ چه کسی شورای ملی سوریه را تشکیل داد؟ چه کسی به افرادی که سلاح به دست گرفتند روحیه داده و از آنها حمایت کرد؟ داوداوغلو و یا فیدان؟ چه کسی ادعا کرد که بشار اسد ظرف مدت ۶ هفته سرنگون خواهد شد؟ داوداوغلو یا هاکان فیدان؟ صالح مسلم رهبر پ.ی.د که این روزها آنرا گروه تروریستی می خوانیم را چه کسی در زمستان سال ۲۰۱۴ به آنکارا دعوت کرد؟ داوداوغلو یا فیدان؟
به وضوح مشخص است که در سیاست ترکیه در رابطه با سوریه اشتباه بزرگی صورت گرفته است. ولی این اشتباه را چه کسی انجام داد؟ این که چه کسی دولت را به سوی این اشتباه سوق داده است نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. آیا این فرد داوداوغلو است یا هاکان فیدان؟ آیا می دانید چرا این موضوع مهم است؟ زیرا در نتیجه این اشتباه تا کنون هزینه ای بالغ بر ۱۰میلیارد دلار به ترکیه تحمیل شده و با حضور بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار شهروند سوریه ای بافت جمعیتی برخی از شهرهای ما تغییر یافت.

پس از یک مدت زمان کوتاه کریدور کمک رسانی را باز کرده و به عبور نیروهای پیشمرگ همراه با سلاح های سنگین از این کریدور اجازه دادیم. حتی از آنها پذیرایی نیز کردیم. آغوش خود را بر روی هزاران تن از کردهای سوریه که از دست داعش فرار می کردند نیز باز کردیم. بله همه این ها را انجام دادیم ولی دیگر کار از کار گذشته بود.

  • هاکان فیدان زادهٔ ۱۹۶۸ سیاست‌مدار، نظامی و مدرس اهل ترکیه است. او هم‌کنون ریاست سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه را برعهده دارد.
  • احمد داووداُغلو(به ترکی استانبولی: Ahmet Davutoğlu) (زادهٔ قونیه، ۱۹۵۹) از سیاستمداران و دیپلمات‌های ترک و نخست وزیر ترکیه بود. وی از دانشگاه بُغازیچی مدرک کارشناسی در رشتهٔ اداره عمومی و فوق دکترا در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دریافت کرده‌است. وی در میان سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۹ در دانشگاه مرمره به کار اشتغال داشت و در سال ۱۹۹۹ استاد تمام در این دانشگاه شد.
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی