سایز متن   /

پس از  اولین سفر اسد به خارج پس از آغاز جنگ در سوریه اهمیت اوضاع در خاور نزدیک و مناسبات میان مسکو و غرب بالا رفته است. در روز های نزدیک جهانیان از گفته‌های جدید بشار اسد در باره نتایج این دیدار آگاه شده و عجالتاً کارشناسان کشور های مختلف در باره اهمیت دیدار دو رئیس جمهور در کرملین تعمق می‌کنند.

کوردپاریز/ «هانس هنینگ شرودر» سیاست شناس و مفسر نشریه آلمانی Russian Analytical Digest ضمن ارزیابی بازدید اسد از مسکو؛ در این باره چنین گفته: ملاقات پوتین و اسد در مسکو بخشی از روند بزرگی است. اکنون ما شاهد آن هستیم که روسیه خیلی فعال شده است و با عربستان سعودی، اسرائیل و ایران تماس بر قرار کرده است. دیدار با اسد در همین زمینه بر گزار شد. اگر ما خواهان حل و فصل سیاسی هستیم باید کاری کنیم تا همه شرکا پشت میز مذاکره بنشینند. آیا اسد می‌تواند بخشی از فرایند سیاسی شود یا نه یک مساله بحث انگیز است. این سؤال هم هست که اسد می‌تواند به کدام سازش ها تن در دهد. یگانه فردی که می‌تواند در او تأثیر بگذارد — رئیس جمهور روسیه است. روسیه با شرکت  خود در عملیات هوایی نشان داد که در حل بحران ذینفع است و من گمان می‌کنم که حل سیاسی اختلاف که همه ما به آن نیازمندیم بدون حضور روسیه میسر نیست.

به عقیده «حسن سلیم اوزرتم» تحلیلگر مسایل روسیه و قفقاز در اندیشکده «یو اس ای کی» آنکارا  معتقد است: دیدار دو رهبر درجه اهمیت هم روسیه و هم دولت دمشق در دوره انتقالی را نشان می دهد. بلوک مخالفان اسد امکان شرکت اسد در روند حل و فصل در سوریه و روند انتقالی را به بحث گذاشت. بنا به اطلاعی که در دست هست مواضع طرفین در مورد این مساله آهسته آهسته بهم نزدیک می شود. لا اقل ما شاهد مقاومت قطعی با ایده شرکت اسد در روند سیاسی نیستیم. دو عامل وجود دارد که مواضع اسد را تحکیم می کنند. یکی از آن‌ها آن برتری است که رئیس جمهور سوریه به خاطر حمایت روسیه در مقابله با مخالفان سوریه دریافت کرده است. عامل دوم — حمایت مسکو از دمشق در چارچوب استراتژی مشترک دو کشور است که در جریان مذاکرات پوتین و اسد نمایان شده است. این حمایت در جریان مذاکرات آتی در باره حل و فصل در سوریه گسترش خواهد یافت.

«ایگور موروزف» کارشناس در امور اقتصادی بین‌المللی و عضو کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون — سنای روسیه در این باره گفت: موفقیت نهایی در مبارزه با تروریسم به هیچ وجه پس از فرجام موفق عملیات نیروی هوایی روسیه در سوریه حاصل نشده بلکه صرفاً در جریان مذاکرات آتی کل نیرو های سیاسی از جمله با حضور دولت بشار اسد بدست خواهد آمد. این مذاکرات سیگنال جدی به آمریکا و متحدین آن در ائتلاف است. رئیس جمهور روسیه بار دیگر نشان داد که او به افزودن مساعی برای برقراری نظم و آرامش در خاور نزدیک ادامه می دهد. ما برای برقرار موازنه با همه طرف‌ها دست به اقدام می زنیم. آمدن بشار اسد به مسکو به معنای گذر به فاز بعدی با شرکت رئیس جمهور انتخاب شده و دولت قانونی وی است. طرف روسیه هم اینک به تدوین بخشی از روند سیاسی به قصد رفع  صلح آمیز اختلاف در سوریه پرداخته و حالا نوبت آمریکا و متحدینش است.

م: سپوتنیک

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی