سایز متن   /

دولت موافق تبدیل دو شهرستان مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری است

 

 

 

دبیر مناطق آزاد تجاری کشور  و مشاور ارشد رئیس جمهور گفت: دولت موافق تبدیل دو شهرستان مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری است و در همین راستا با تهیه مستندات لازم و ارائه آن به شورای عالی مناطق آزاد کشور انتظار می رود که این مهم اجرایی شود.

 اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر مناطق آزاد تجاری کشور در پنجمین جلسه شورای اداری استان کردستان که در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: دو شهرستان بانه و مریوان به دلیل قرار گرفتن در مرز  شمال عراق و پتانسیل‌های توریستی و تجاری ظرفیت‌های خوبی برای تبدیل شدن به عنوان مناطق آزاد تجاری را دارند.

 وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید به صورت ویژه این موضوع را پیگیری می‌کند، افزود: دولت موافق تبدیل دو شهرستان مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری است و در همین راستا با تهیه مستندات لازم و ارائه آن به شورای عالی مناطق آزاد کشور انتظار می رود که این مهم اجرایی شود.

 مشاور ارشد رئیس جمهور گفت: ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های بسیار خوبی در دو شهرستان بانه و مریوان به ویژه در بخش‌های تجاری و اقامتی وجود دارد که این زیرساخت‌ها زمینه را برای تبدیل این دو شهرستان به منطقه آزاد تجاری فراهم می‌کند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود بازار شمال عراق بیان کرد: باید به بهترین شکل ممکن به ویژه در بخش گردشگری از این ظرفیت بهره برداری شود و در همین راستا لازم است که شرایط و زمینه برای سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی نیز در این بخش فراهم شود.

 سنندج را باید به پایگاه پشتیبانی بازارعراق تبدیل کرد

ترکان در نظر گرفتن تسهیلات و مشوق‌هایی به منظور جذب سرمایه‌گذاران  و همچنین پزشکان متخصص در رشته‌های مختلف را برای توسعه توریسم علمی و توریسم درمانی ضروری خواند و گفت: باید با این گونه اقدامات سنندج را باید به پایگاه پشتیبانی بازارعراق تبدیل کرد.

 وی گفت: باید شهر سنندج به عنوان یک پایگاه لجستیک برای کردستان عراق نقش خود را به درستی ایفا و در واقع از ظرفیت آن برای خلق ثروت استفاده کرد.

 وی سنندج را شهری با استعدادهای فراوان و نخبگان بزرگ نام برد و خاطر نشان ساخت که باید شرایط را بگونه‌ای فراهم کرد که دانشجویان خارجی و سرمایه گذاران خارجی به این شهر سرازیر شوند.

 باید برای ساکنین حاشیه شهر سنندج سند مالکیت صادر گردد

مشاور ارشد رییس جمهور به موضوع ساخت و سازها و لزوم نظارت بیشتر دستگاه‌های ذیربط بر این حوزه تاکید کرد و گفت: دستگاه‌ها و ادارات متولی باید به صورت جدی بر حوزه ساخت و سازها نظارت داشته باشند و در این راستا همکاری و تعامل بین بخشی یک اصل مهم و ضروری است.

 دکتر ترکان همچنین با بیان اینکه عدم وجود نظارت باعث شکل گیری بافت‌های حاشیه در شهرها می شود، افزود: وجود نظارت از سوی دستگاه‌های مسئول باید چند برابر شود و در کنار آن استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

وی با اشاره به اینکه نباید مناطق مسکونی ایجاد شده در حاشیه شهرها را نادیده گرفت و به آن بی توجه بود گفت:باید با اصلاح قوانین و ساختارها در این بخش امکان بروز تخلفات ساخت و ساز را به حداقل برسانیم.

 دبیر مناطق آزاد تجاری کشور تاکید کرد باید ضمن ساماندهی مناطق حاشیه‌ای شهرها تدابیری اندیشیده شود تا سند مالکیت برای ساکنین مناطق منفصل در اطراف سنندج صادر گردد تا این ساکنین ضمن تمکین به قوانین به داشتن سرپناه قانونی امیدوار شوند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی