سایز متن   /

خام فروشی محصولات بزرگترین ضربه را به اقتصاد ملی وارد می کند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه خام فروشی محصولات بزرگترین ضربه را به اقتصاد ملی وارد می کند، گفت: متاسفانه مواد معدنی و محصولات کشاورزی کردستان به دلیل نبود صنایع تبدیلی به صورت خام به فروش می رسند.

محمد دره وزمی   در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی و کارآفرینان استان کردستان که با حضور مشاور ارشد رئیس جمهور در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزارشد، گفت: ظرفیت های بالقوه ای برای توسعه کردستان وجود داشته و دارد که متاسفانه تاکنون فعال و به خوبی مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

وی اظهار داشت: حدود ۶٫۵ درصد از رواناب ها و۷ درصد از خاک کشور در کردستان وجود دارد ولی با این وجود سهمی کمتر از ۲ درصد در میزان تولیدات کشاورزی را داراست.

وی ادامه داد: به رغم سهم اندک استان در تولید محصولات کشاورزی، استان در تولید توت فرنگی رتبه نخست و در سیب زمینی هم رتبه چهارم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

 رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت کردستان افزود: محصولات کشاورزی استان به دلیل نبود صنایع تبدیلی به صورت خام به فروش می رسد و بنابراین بهره ای از ارزش افزوده این مواد نصیب استان نمی شود.

دره وزمی با اشاره به وجود یک هزار واحد تولیدی در استان، بیان کرد: بیشتر واحدهای تولیدی استان کوچک و تعداد کمی متوسط و ۷۰ درصد آنها نیز هم اکنون  تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند.

وی یکی از عواقب نامناسب تعطیلی واحدهای تولیدی را افزایش میزان بیکاری در استان خواند و افزود: به حرکت درآوردن و قراردادن چرخ های تولید استان بر روی ریل توسعه به تنهایی از عهده بخش خصوصی برنمی آید وباید در این راستا بخش دولتی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران را حمایت کند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی