سایز متن   /

پیگیری مسؤلان برای نجات کانی بل

تلاش سازمان های مردم نهاد، شماری از ادارات و سازمان های دولتی و همچنین اقشار مختلف مردم برای نجات یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی استان کردستان همچنان ادامه دارد و طی چند روز اخیر طومارهای مختلفی از سوی مردم برای پیگیری این موضوع تهیه شده است.

داستان احداث سد داریان در حد فاصل استان های کردستان و کرمانشاه چندین سال است که یکی از موضوعات اصلی و مهم در این دو استان به شمار می رود چرا که با احداث این سد یکی از چشمه های منحصر به فرد نه تنها استان بلکه کشور نیز از بین می رود.

کانی بل که یکی از جاذبه های منحصر به فرد و یکی از ویژگی های طبیعی و گردشگری استان کردستان به شمار می رود که با آبگیری سد داریان از بین می رود و به همین دلیل تلاش های مختلفی به ویژه طی یکی دو سال اخیر در راستای نجات این اثر ارزشمند صورت گرفته و این روزها چگونگی جلوگیری از این اثر ارزشمند به یکی از موضوعات اصلی تبدیل شده است.

در کنار تلاش سازمان های مردم نهاد و با توجه به شکل گیری کارگروه نجات کانی بل با مشارکت شماری از دوستداران و فعالان زیست محیطی کردستان و همچنین با مسئولیت مختار هاشمی، عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان هم دست به کار شده و طی مکاتبه ای با وزیر نیرو خواستار توقف عملیات تخریب کانی بل با توجه به اهمیت این چشمه طبیعی و همچنین جایگاه ویژه و ارزشمند آن در بین اقشار مختلف مردم استان کردستان و سایر استان های همجوار شد.

همزمان با این مهم تلاش ها برای نجات کانی بل چند برابر شد و در این میان و همزمان با سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استان کردستان بار دیگر کانی بل در راس خبرهای استان و حتی منطقه قرار گرفت و به همین دلیل و با دستور دادستانی کرمانشاه عملیات تخریب این اثر ارزشمند طبیعی متوقف شد.

به دنبال این اتفاقات بود که کارگروه نجات کانی بل به ریاست مختار هاشمی نشست های کاری بیشتری را برگزار کرد و در این میان اداره کل حفاظت محیط زیست استان و همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز به صورت جدی این موضوع را در دستور کار قرار داده و در طول دو ماه اخیر نشست ها و جلسات مختلفی را برگزار می کنند.

 در کنار این موضوع مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان نیز از تلاش های دیگری برای پیگیری این موضوع از سوی نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: برای پیگیری هر چه بهتر این موضوع مستندات لازم در اختیار نمایندگان قرار گرفته است.

ناصح قادری بیان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان طی نامه ای گزارشی مفصل از وضعیت چشمه بل و اقدامات استانی و ملی از سوی استانداری و محیط زیست کردستان و گروه کاری نجات بخشی چشمه بل را به فراکسیون نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

وی ادامه داد: در این نامه با توجه به نابودی کانی بل در اثر آبگیری سد داریان از نمایندگان استان کردستان خواسته شده است با توجه به جایگاه قانونی آنها جهت جلوگیری از نابودی و دفن این میراث ارزشمند تمام توان خود را بکار گیرند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی