سایز متن   /

  اعطای ۱۳ میلیارد تسهیلات به کشاورزان کامیاران

 

رئیس جهاد کشاورزی کامیاران از پرداخت ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کشاورزی به ۵۳۷ طرح در این شهرستان خبر داد.

تیمور رضایی در جلسه کمیته خسارات کشاورزی این شهرستان، اظهار داشت: وجود آب و هوای خاص گرمسیری، نیمه گرم و سردسیری در این شهرستان در کنار کاهش نزولات آسمانی هر ساله خسارات چشم‌گیری را به بخش کشاورزی وارد می‌کند.

وی به کاهش ۱۴ درصدی نزولات آسمانی در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ اشاره کرد و افزود: در سال ۹۳ با کاهش ۱۶ درصدی نزولات آسمانی نسبت به سال ۹۲ مواجه بودیم.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی کامیاران، این شهرستان در سال ۹۳ نسبت به مدت زمان مشابه آن در سال ۹۲ و ۹۱ بیش از ۳۰ درصد کاهش نزولات آسمانی داشته که این مهم نشان از حرکت آب و هوا به سمت خشکسالی است.

رضایی به خسارات شدید باغات و مزارع کشاورزی کامیاران در بهار امسال اشاره کرد و افزود: شروع آب و هوای گرم و مناسب در اسفند ۹۲ موجب رویش شکوفه‌های بهاری شد که متاسفانه به دلیل سرمای شدید و ناگهانی در فروردین ماه خسارات بسیار شدیدی به بخش کشاورزی وارد شد.

وی باغداری را تنها منبع درآمد اکثر مردم این شهرستان عنوان کرد و افزود: قهر طبیعت به ویژه سرما و یخبندان بهاره سال‌ها خسارات فراوان و تا حدودی جبران‌ناپذیری را به باغات استان و به شهرستان کامیاران وارد کرده است.

رضایی به خسارات بالای ۱۰۰ میلیارد تومان ناشی از یخبندان در بخش کشاورزی استان اشاره کرد و اظهار داشت: در کامیاران برخی از محصولات باغات مانند گردو و توت‌فرنگی دچار خسارات صددرصدی شدند.

رئیس جهاد کشاورزی کامیاران به پرداخت بخشی از خسارات ناشی از یخبندان از سوی بیمه اشاره کرد و افزود: البته خسارات جبران شده از سوی بیمه قابل مقایسه با خسارات کلی وارده به کشاورزان این شهرستان نیست.

وی به وعده‌های داده شده در زمینه فعال‌سازی قانون بودجه بند ۱۰ تبصره ۱۱ و تأمین بخشی از خسارات از سوی سازمان مدیریت بحران کل کشور نیز اشاره و اضافه کرد: کمیته خسارات در هر شهرستان اقدام به تهیه لیستی مبنی بر تعیین نوع خسارات وارده، میزان خسارات و تعیین افرادی که دچار خسارت شده‌اند، کرده است.

رضایی گفت: در سال گذشته بالغ بر یک‌هزار و ۷۰ نفر از تسهیلات کشاورزی در این شهرستان بهره‌مند شدند که متاسفانه تعدادی از این افراد در زمینه بازپرداخت تسهیلات کم‌کاری کرده‌اند.

رئیس جهاد کشاورزی کامیاران تصریح کرد: به همین دلیل جهاد کشاورزی با همفکری بانک کشاورزی اقدام به غربالگری و حذف کشاورزانی که به وعده خود عمل نکرده‌اند، کرده است.

رضایی افزود: امسال بیش از ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کشاورزی به ۵۳۷ طرح اعطا شده که ۱۷۰ طرح از این تعداد مربوط به بخش موچش و ۱۸۰ طرح نیز مربوط به بخش مرکزی است.

رضایی گفت: امروز بیش از ۸۰ درصد مردم این شهرستان به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند.

رئیس جهاد کشاورزی کامیاران در پایان افزود: با توجه به اینکه بخش کشاورزی هیچ نقشی در تورم نداشته و در بحث اقتصاد و اشتغال نقش تأثیرگذاری دارد توجه ویژه به آن امری ضروری است.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی