سایز متن   /

گروهی از عناصر پ.ک.ک که ۲ تن از آنان با هواپیمای موتورگلایدر از سوریه به جنگل‌های آمانوس رفته بودند، در اسکندرون کشته شدند.

به گزارش کوردپاریز، دو روز گذشته در شهر اسکندرون در استان هاتای ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه، صدای انفجار چند نارنجک و تیراندازی و درگیری، مردم را نگران کرد. این در حالی است که مدتهاست، عناصر پ.ک.ک توان ورود به شهرها را ندارند و حتی درگیری در مناطق مرزی نیز کاهش پیدا کرده است.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، دیشب  اعلام کرد که دو تن از افراد پ.ک.ک در داخل شهر اسکندرون  و در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده اند.

یکی از این دو نفر، از فرماندهان رده بالای پ.ک.ک بوده و بنا به اطلاعاتی که سویلو منتشر کرده، اجساد هر دو مهاجم به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

رحمی دوغان استاندار هاتای نیز ضمن تایید پایان انفجار و درگیری، اعلام کرده که تمام اعضای پ.ک.ک که در جنگل های آمانوس استان هاتای قرارگاه تاکتیکی و سنگرهای مخفی ساخته بودند، کشته شده اند و حالا در آمانوس، اثری از پ.ک.ک نیست.

.

انتقال اعضای پ.ک.ک با موتورگلایدر از سوریه

دقایقی از پایان درگیری در اسکندرون نگذشته بود که مقاماتی همچون وزیر دادگستری، رئیس پارلمان، رئیس تشکیلات پلیس، معاون رئیس جمهور و چندین مقام رده بالای دیگر در مورد این رویداد، اظهار نظر کرده و از پیروزی نیروهای امنیتی ترکیه اظهار مسرت کردند.

اما چرا این اتفاق برای مقامات ترکیه تا این اندازه مهم شده بود؟ پاسخ اینجاست: یکی از ابعاد عجیب رویداد استان هاتای که تاکنون سابقه نداشته، این است که نیروهای پ.ک.ک برای رفتن به جنگل بزرگ آمانوس، برای نخستین بار، از هواپیمای کوچک موتورگلایدر استفاده کرده اند.

در نتیجه، صبح امروز بسیاری از پایگاه های خبری ترکیه اعلام کردند: ۲ تن از اعضای پ.ک.ک که با هواپیمای موتورگلایدر از سوریه به جنگل های آمانوس رفته بودند، در اسکندرون کشته شدند.

.

.

خبرگزاری رسمی آناتولی ترکیه، تصویری از این وسیله هوایی را منتشر کرده و اعلام شده که پس از پاکسازی جنگل آمانوس، این موتورگلایدر در یک مخفیگاه دشت دامنه آمانوس، به دست نیروهای ترکیه افتاده است.

انجام یک جستجوی ساده اینترنتی نشان می دهد که موتورگلایدرها که در واقع تفاوت آنها با پاراگلایدر تنها در استفاده از موتور است، در حوزه های ورزشی، توریستی و تحقیقات و مراقبت محیط زیستی کاربرد دارند و طراحی و تولید آنها نیاز به دانش و فن آوری پیچیده ای ندارد.

.

ابعاد امنیتی انتقال هوایی به آمانوس

یکی از کارشناسان رسانه ای وابسته به سرویس اطلاعاتی میت ترکیه به نام عبدالله آغار، با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ترک، گفتگو کرد. آغار که قبلاً سالها با پ.ک.ک جنگیده و چند کتاب در مورد مسائل امنیتی ترکیه نوشته است، اطلاعاتی را منتشر کرد که رسماً از مقامات ارشد امنیتی ترکیه دریافت کرده است.

برخی از ابعاد اطلاعاتی که توسط این افسر سابق اطلاعاتی ترکیه در اختیار رسانه ها گذاشته شد، به این شکل است:

۱. چند روز پیش در حفتانین در شمال عراق هم، یک نفر از نیروهای پ.ک.ک با یک پاراگلایدر به دنبال حمله به قرارگاه تاکتیکی ما بود اما نیروهایمان توانستند این وسیله را از ارتفاع دویست متری پایین بیاندازند. ما خبر داریم که مراد قاراییلان مسئول نظامی پ.ک.ک اعلام کرده که نیروی هوایی خودمان را تاسیس کرده ایم.

منظور قاراییلان از ایجاد نیروی هوایی در پ.ک.ک، همین است و به احتمال قوی آنها به دنبال استفاده از هواپیماهای کوچک با سرنشین و بدون سرنشین به شکل کامیکازه و انتحاری هستند. استفاده از موتورگلایدر در این حمله، اهمیت ویژه ای دارد.

۲.جنگل های آمانوس برای تروریست ها مهم است و می خواهند با اختفا در این منطقه، کریدوری بین شمال سوریه و سواحل مدیترانه ای ترکیه باز کنند.

۳.توجه به نقش آمریکا در این ماجرا بسیار مهم است. الف) آمریکا حاضر نشد اطلاعات دریافتی در مورد احتمال حمله به سفارت و کنسولگری خود در ترکیه را در اختیار سرویس اطلاعاتی میت بگذارد. همکاری کنونی آمریکا با ی.پ.گ و یگان های اقماری پ.ک.ک در شمال سوریه، بسیار مهم است.

.

ماجراجویی پ.ک.ک در دریای سیاه و آمانوس

در شرایطی که پ.ک.ک در مرز بین عراق و ترکیه عملاً زمین گیر شده و در داخل ترکیه نیز توان عملیاتی ندارد، در چند ماه گذشته، چندین بار تلاش کرده تا نیروهای خود را به مناطقی در جنگل های دریای سیاه یا کارادنیز بفرستد و حالا هم، امکان حضور افراد این گروه در جنگل های وسیع آمانوس، از بین رفته است.

توجه به نقشه منبج در شمال سوریه و در غرب رود فرات و همچنین فواصل طولانی آن تا عفرین، مرز ترکیه و هاتای و آمانوس، سوالات بسیاری را به ذهن متبادر می سازد.

.

.

یکی از سوالات مهم این است: بر اساس اعلام نظر مقامات اطلاعاتی و امنیتی ترکیه، نیروهای پ.ک.ک، ۲ بار با موتورگلایدر از منبج در شمال سوریه به آمانوس ترکیه رفته اند. در این صورت، چرا آنان توانسته اند دو بار چنین پروازی انجام دهند و همان بار اول، نیروهای امنیتی، این گروه را متلاشی نکرده اند؟ در پاسخ به این سوال، می توان دو سناریوی فرضی مطرح کرد:

الف) با توجه به به این که ترکیه در مناطق مرزی خود با شمال سوریه و شمال عراق، به وفور از امکانات رصد اطلاعاتی هوایی و زمینی همچون دوربین های شکاری محیط زیستی، بالن های مجهز به دوربین، هواپیماهای بدون سرنشین، برج های مجهز به تجهیزات دید در شب و ماهواره نظامی استفاده می کند، احتمالاً این گروه عضو پ.ک.ک در همان سفر اول در تور اطلاعاتی ترکیه افتاده و هدف این بوده که اقدامات آنان رصد شود.

ب) سناریوی فرضی دوم این است که در کمال ناباوری، اعضای پ.ک.ک، با وجود همه اشراف اطلاعاتی هوایی و ماهواره ای ترکیه، موفق شده با یک موتورگلایدر ساده چند هزار دلاری، دو بار از سوریه به ترکیه بروند و نه تنها ترکیه، بلکه ماهواره ها و تجهیزات جاسوسی هوایی آمریکا و روسیه نیز متوجه نشوند!

.

.

همزمانی معنی دار

اخیرا در اقلیم کردستان عراق، اتفاق عحیبی روی داد که همزمانی معنی داری با عملیات آمانوس دارد. ماجرا از این قرار است که سرویس اطلاعاتی اقلیم کردستان اعلام کرد که موفق شده ۳ گروه جاسوسی و تروریستی را دستگیر کند که چند تن از آنان عضو پ.ک.ک و ۲ نفر نیز شهروند سوریه هستند.

سرویس اطلاعاتی اقلیم کردستان به این اشاره کرده که تیم پ.ک.ک در حال عملیات کشف اطلاعاتی برای ترور یک کنسول و دیپلمات خارجی بوده است.

اگر چه به نام این کنسول اشاره نشده اما احتمالاً، منظور از این عملیات، تلاش پ.ک.ک برای ترور سرکنسول ترکیه در اربیل بوده است. سناریوی فرضی دوم این گزارش یعنی بردباری اطلاعاتی ترکیه در برخورد با اعضای ترکیه در آمانوس، می تواند نشان دهنده این باشد که بین دستگیری های اربیل و تعقیب اعضای پ.ک.ک از آمانوس به اسکندرون، یک ارتباط و هماهنگی اطلاعاتی وجود دارد.

در هر صورت، اطلاعاتی که در این گزارش از آنها استفاده شده، همگی برگرفته از رسانه ها و مقامات ترکیه هستند و مشخص نیست خود پ.ک.ک چه روایتی از این ماجرا دارد.

اما در هر حال، نمی توان منکر این واقعیت شد که این ماجراجویی عجیب از منبج سوریه به هاتای ترکیه و این همه غوغا و سر و صدا، تنها بهانه بیشتری به دست ترکیه می دهد که بتواند با آسودگی خاطر و با توجیه امنیتی به شمال سوریه و شمال عراق، حمله ور شود و چنین اقداماتی ولو با استفاده از موتورگلایدر و تاکتیک های دیگر، تغییری در وضعیت شاخه نظامی ناتوان و زمین گیر شده پ.ک.ک ایجاد نخواهد کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی