سایز متن   /

روزنامه بحرینی “اخبار الخلیج” از وجود اختلاف و نزاع میان پسر مسعود بارزانی و برادرزاده‌اش خبر داد.

به گزارش کورد پاریز، روزنامه اخبار الخلیج بحرین به نقل از ناظران سیاسی در اقلیم کردستان عراق نوشت: اقلیم کردستان با نزاع مخفیانه میان مسرور بارزانی، پسر مسعود بارزانی، رئیس سابق و مستعفی اقلیم کردستان عراق با نیچروان ادریس بارزانی، برادرزاده مسعود روبه‌رو است. مسرور سمت مشاور امنیتی را برعهده داشته و مسؤول سازمان امنیتی “آسایش” است و نیچروان بارزانی هم در راس دولت اقلیم کردستان قرار دارد.

به گفته منابع کرد، مسرور بارزانی، بر سیستم مالی و امنیتی که مسؤول اموال خاندان حاکم و حساب‌های آن‌ها در بانک‌های اروپایی و ترکیه است سیطره دارد. او علاوه بر اینکه بر دستگاه‌های امنیتی در اقلیم سلطه دارد، روزنامه‌ها، مجلات و سایت‌های اینترنتی زیادی نیز زیر دستش هستند.

در مقابل نیچروان بارزانی هم شبکه ماهواره‌ای، روزنامه‌ها و نهادهای فرهنگی زیادی دارد و رقابت واضحی میان این دو برای تبلیغ فعالیت‌هایشان در سطح رسانه‌ای وجود دارد.

علاوه بر نهادهای رسانه‌ای، مسرور و نیچروان بر بخش آموزش در اقلیم نیز کنترل دارند. دانشگاه کردستان در اربیل زیر دست نیچروان و دانشگاه آمریکایی در دهوک زیر دست مسرور است.

نیچروان و مسرور هر دو در نشست امنیتی مونیخ که ۲۸ فوریه برگزار شد، شرکت داشتند که این مساله نشان دهنده نفوذ زیاد هر دو و وجود دو قدرت در فضای حاکمیتی اقلیم است. مسرور بارزانی بر سازمان آسایش، مبارزه با تروریسم، نیروهای زیروانی و تعدادی از گردان‌های نیروهای ۸۰ وابسته به حزب دموکرات کردستان کنترل دارد اما نیچروان ید طولایی در کنترل بر نیروهای نظامی پیشمرگ‌ها از طریق برادرش روان ادریس بارزانی دارد که از جایگاه مهمی در فرماندهی نیروهای پیشمرگ برخوردار است.

تحلیلگران معتقدند که ادامه درگیری میان پسر بارزانی و برادر زاده‌اش احتمالا موجب ضعف در جایگاه خانواده بارزانی و باز کردن راه برای گروه‌های سیاسی لیبرال است.

مسعود بارزانی از سال ۱۹۷۹ بر ریاست حزب دموکرات کردستان عراق تکیه زد البته بعد از مرگ پدرش مصطفی بارزانی و سپس برادر بزرگترش، ادریس که مذاکرات طرف کردها با دولت بعث عراق را در راستای تحقق تفاهم میان بغداد و اربیل هدایت می‌کرد.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی