سایز متن   /

نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران، دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و هیئت همراه با مقامات ایرانی را موفقیت آمیز خواند و تاکید کرد که نقش تهران در مسائل کردها در عراق به ویژه در روابط با بغداد، همیشه و در همه مقاطع، پشتیبانی از طرفین و میانجیگری میان آن ها بوده است.

به گزارش کوردپاریز ، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در صدر هیئتی عالی رتبه پس از دیدار از بغداد در روز شنبه (۳۰ دی ماه) وارد تهران شد و روز بعد از آن با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسن روحانی رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران دیدار و گفتگو کرد.

ناظم دباغ نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص دیدارهای انجام شده‌ میان نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان با مقامات عالی رتبه ایرانی و محورهای این دیدارها به خبرنگار کردپرس، گفت: “دیدارها بسیار خوب و موفقیت آمیز بود؛ نگاه‌ طرفین به‌ نوعی بود که‌ مسائل پیش آمده‌ در گذشته همچون مسائل در میان اعضای یک خانواده بوده‌ است، به‌ همین دلیل طرفین بر این امر تاکید کردند که‌ جمهوری اسلامی ایران در مراحل مختلف، در مسئله‌ کُرد در عراق پشتیبان و حامی کُردها بوده‌ است و همچنین از حل مسائل و مشکلات کُردها در عراق یکپارچه و در چارچوب قانون اساسی این کشور پشتیبانی کرده است.

دباغ تاکید کرد: لازم است طرفین با تجدیدنظر، روابط را به‌ سطح پیشین بازگردانند و برای آینده‌ نیز این روابط در همه‌ زمینه‌ های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی، در سطحی عالی تر و قوی تری باشد.

وی درباره‌ این که در دیدارهای انجام شده میان نیچروان بارزانی با مقامات ایرانی در خصوص میانجیگری تهران برای نزدیک تر کردن اربیل و بغداد گفتگویی انجام شده است، گفت: بله،‌ این مسئله‌ مطرح شد و بر این امر تاکید گردید که‌ هر گاه‌ لازم باشد جمهوری اسلامی ایران می تواند در یافتن راه‌حل برای مشکلات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق همکاری نماید و میانجیگری کند.

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران در خصوص ضرورت عادی سازی روابط اربیل و بغداد و اهمیت نقش آفرینی ایران در این موضوع، خاطرنشان ساخت: تامین و حفظ امنیت و ثبات منطقه‌، منوط به‌ وجود آرامی و ثبات در عراق است و امنیت عراق و اقلیم کردستان، امنیت جمهوری اسلامی ایران می باشد. به‌ همین دلیل هر گاه‌ لازم باشد جمهوری اسلامی ایران در راستای یافتن راه‌حل های سیاسی میان اقلیم کردستان و عراق، پشتیبان طرفین و میانجی آن ها خواهد بود.

وی در پایان گفت: به‌ عقیده‌ من؛ در گذشته‌، حال و آینده‌ هم، جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی خود را از حل مشکلات اقلیم کردستان و بغداد به‌ اثبات رسانیده‌ و خواهد رساند و باید شاهد گشایش بیشتر در روابط اربیل – بغداد باشیم.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی