سایز متن   /

مولود چاوش اوغلو دربارۀ اقدام نظامی احتمالی ترکیه علیه مواضع شاخه پ.ک.ک در سوریه گفت:این اقدام تنها به عفرین محدود نشده و شهر منبیج و مناطق شرق رود فرات را نیز در بر خواهد گرفت.

به گزارش کورد پاریز چاوش اوغلو پس از دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود در نشست ثبات و امنیت شبه جزیره کره در ونکوور کانادا، در مصاحبه با خبرنگاران گفت: “اقدامات ما علیه گروه “پ.ک.ک/پ.ی.د” به عفرین محدود نخواهد بود و شامل منبیج و شرق فرات نیز خواهد شد.

چاوش اوغلو ضمن اشاره به گفتگو با همتای آمریکایی خود درباره طرح تشکیل ارتش جدید در شمال سوریه افزود: با تشکیل این ارتش روابط ترکیه و آمریکا آسیب جبران ناپذیری خواهد دید.

وی گفت: وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ گفته است “به اخبار برخی روزنامه ها اطمینان نکنید.” من نیز به وی گفتم که این خبرها صرفاً متعلق به برخی روزنامه ها نیست و برخی فرماندهان آمریکایی نیز آن را بیان داشته اند. ما نمی خواهیم روابط دو کشور به آن نقطه برسد، اما اگر اینگونه باشد، مسلماً بدون پاسخ نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه ترکیه در پایان اظهار داشت: تروریست های “پ.ک.ک/پ.ی.د” ناظران آتش بس در ادلب، نیروهای حاضر در منطقه آزاد شده سپر فرات، اعضای وابسته به ارتش آزاد سوریه و ارتش ترکیه را هدف قرار می‌دهند. با این حملات و تهدیدها مقابله خواهد شد و تدابیر لازم در این راستا اندیشیده شده است. نباید کسی مانع آن شود. البته این تدابیر تنها محدود به عفرین نخواهد بود و شامل منبیج و شرق رود فرات نیز خواهد شد.

هفته گذشته روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان ‘تحرکات ناشی از وحشت پ.ک.ک’ نوشت: حملات غافلگیر کننده توپخانه ارتش ترکیه به عفرین سران پ.ک.ک در این منطقه را به وحشت انداخت و تحرکات این گروه را برای مقابله با عملیات ارتش ترکیه تشدید کرد.
به نوشته این رسانه، “محمود برخودان” از فرماندهان جدید پ.ک.ک به شبه نظامیان تحت امر خود دستور آماده باش و مقابله با نیروهای مسلح ترکیه و از بین بردن گذرگاههای عبور تانک را داده است.
ینی شفق افزود: نیروهای پ.ک.ک با اجبار و زور اسلحه، مردم عرب منطقه عفرین را به مقابله با ارتش ترکیه در خط مقدم جبهه درگیری وادار کرده و افراد فراری از جبهه، هدف گلوله پ.ک.ک قرار می گیرند.
به نوشته این رسانه نزدیک به دولت ترکیه، پ.ک.ک قصد دارد بعضی از مناطق مسکونی عفرین را مورد حمله موشکی خود قرار داده و با نسبت دادن این حملات به ارتش ترکیه و انتشار تصاویر آن در رسانه های اجتماعی، احساسات و افکار جامعه جهانی را علیه ترکیه تحریک کند.
ینی شفق تاکید کرد: وحشت سران پ.ک.ک از حملات ارتش ترکیه به حدی است که دستور تخلیه بیمارستانهای مرکزی شهر عفرین از بیماران را صادر کرده اند تا مجروحان جنگی بلافاصله تحت مداوا قرار گیرند و همچنین دستور ساخت چهار بیمارستان صحرایی را به نیروهای تحت امر خود داده اند.
به نوشته این رسانه، نیروهای پ.ک.ک به منظور تقویت جبهه مقابله با ارتش ترکیه، از سایر گروه های شورشی نیز ستیزه جو وارد کرده اند به طوری که امروز بیش از ۴۰۰ ستیزه جوی داعشی تحت حمایت آمریکا لباس پ.ک.ک را به تن کرده و به صفوف نیروهای معارضان کُرد سوری در عفرین پیوسته اند.
ارتش ترکیه از چند روز قبل حملات توپخانه ای محدودی علیه مواضع پ.ک.ک در عفرین آغاز کرده است.
یگان های توپخانه ای نیروهای مسلح ترکیه از پایگاه های واقع در شهرستان های ریحانلی و کیریک خان استان حاتای و همچنین منطقه کاهش تنش ادلب مواضع پ.ک.ک و پ.ی.د را گلوله باران کردند.
مقامات دولت ترکیه در روزهای گذشته با اعلام نارضایتی از همکاری آمریکا با شاخه های نظامی پ.ک.ک در سوریه به طور مستمر نسبت به احتمال آغاز عملیات نظامی در اطراف عفرین و منبچ هشدار می دادند.

روزنامه استار چاپ ترکیه دو هفته قبل نوشت: با نزدیک شدن به زمان آغاز عملیات ارتش ترکیه در عفرین، نیروهای پ.ک.ک برای مقابله با این عملیات، کریدور و کانال عریض و طویلی از عفرین تا کوه پارسا در شمال منطقه اعزاز ایجاد کرده اند تا از این طریق بتوانند از وضعیت محاصره نیروهای ارتش ترکیه خارج شوند. استار اضافه کرد: عناصر گروه پ.ک.ک همچنین با مین گذاری در اطراف عفرین، دام هایی را برای نیروهای ارتش ترکیه آماده کرده اند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی