سایز متن   /

دایره آموزشی منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه که تحت کنترل پ.ک.ک اداره می شود دستور داده تا همه آموزشگاه های خصوصی که در زمینه ارائه خدمات آموزشی فعال هستند تعطیل شوند و آموزش صرفا از طریق مدارس تحت کنترل پ.ک.ک صورت گیرد.

به گزارش کورد پاریز به نقل از رووداو یک مسول موسسه آموزش خصوصی می گوید این تصمیم پ.ک.ک سبب می شود دانش آموزان ضربه بزرگی بخورند و عملا یک نسل از نعمت تحصیل محروم می شود.

یک معلم نیز در این زمینه می گوید: این یک تصمیم سیاسی است و با عجله گرفته شده است و می تواند یک نسل را از تحصیل محروم کند. یک دانشجو به نام خلیل نیز عدم استقبال مردم از مدارس تحت کنترل پ ک ک را عامل این تصمیم می داند.

اغلب کُردهای سوریه مدارس تحت کنترل پ.ک.ک را به رسمیت نمی شناسد و کودکان خود را به آموزشگاه های خصوصی و مدارس عربی وابسته به دولت مرکزی سوریه می فرستند.

پ.ک.ک با تغییر محتوای برخی از کتاب های درسی، افکار و اندیشه های عبدالله اوجالان رئیس زندانی پ.ک.ک را در مواد درسی گنجانده است و با توجه به نگاه الحادی اوجالان به مقوله ی دین، نفی نظام خانواده در تفکرات اوجالان و نیز حاکم بودنِ ایده های مارکسیستی بر چارچوب فکری وی، اکثر خانواده ها از تاثیرگذاری اینگونه تفکرات بر فرزندانشان نگران هستند.

آذر ماه ۱۳۹۵ نیز شاخه پ.ک.ک در سوریه به مدیران مدرسه متوسطه مناحیل البیر در شهر قامیشلو اعلام کرده بود که موضوعاتی همچون: آشنایی با تفکر و اندیشه های عبدالله اوجالان و ایدئولوژی پ.ک.ک باید در مواد درسی دانش آموزان گنجانده شود اما مسئولان مدرسه از پذیرش چنین درخواستی سرباز زدند.  اعضای مسلح پ ک ک به مدرسه متوسطه مناحیل البیر حمله کردند و مدرسه را تعطیل کردند. قبلا نیز مدیر این مدرسه از سوی پ.ک.ک تهدید شده بود. در این مدرسه در دو شیف صبح و عصر حدود دو هزار دانش آموز درس می خواندند اما به دست عوامل پ ک ک مدرسه تعطیل شد. آنها به دانش آموزان گفتند دیگر به مدرسه نیایند و در مدرسه را نیز قفل کردند.

گروه پ.ک.ک در مناطق کردنشین ترکیه روش دیگری را بکار گرفته است و از خانواده ها می خواهد تا از فرستادن کودکان خود به مدارس دولتی خودداری کنند. سران پ.ک.ک پیش از آغاز سال تحصیلی در ترکیه با انتشار بیانیه ای از خانواده های کُرد استان های شرق و جنوب شرق ترکیه خواستند کلاس های درس را بایکوت کرده و از فرستادن فرزندان خود به مدارس امتناع کنند. در پی آنکه والدین به این درخواست پ.ک.ک بی توجهی کردند، اعضای پ.ک.ک چندین مدرسه دولتی در استان های شرناخ، حکاری، دیاربکر و موش را به آتش کشیدند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی