سایز متن   /

 

مرکز اطلاع رسانی شاخه نظامی پ.ک.ک روز سه شنبه ششم مهر ۱۳۹۵ (۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶) اسامی و هویت واقعی ۲۶ نفر از کشته شده های این گروه را منتشر کرد که حدود ۱۵ ماه قبل (بهار ۲۰۱۵) در منطقه ی رأس العین (به کُردی سریکانی) کشته شده بودند.

تأخیر ۱۵ ماهه در اعلام سرنوشت این افراد، با اعتراض خانواده های کشته شدگان ثلاث باباجانی مواجه شد و از روز سه شنبه بسیاری از خانواده های کشته شدگان با مراجعه به صفحات فیس بوکی گروه پ.ک.ک و ارسال ایمیل به رسانه های این گروه اعتراض خود را به این اقدام اعلام کرده اند.

برخی از خانواده ها با توجه به تاخیرِ طولانی مدت و غیر عادی در اعلام سرنوشت افراد کشته شده و نیز با توجه به سابقه ی تسویه حساب های خونین در درون پ.ک.ک ادعای گروه مبنی بر کشته شدن این افراد در درگیری با داعش را قبول ندارند.

تأخیر در اعلام نام کشته شدگان در گروه پ.ک.ک مسبوق به سابقه است . روز یکشنه ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۵ شاخه نظامی گروه مسلح و تجزیه طلبِ پژاک (شاخه ضد ایرانی پ.ک.ک) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که یکی از اعضای این گروهک به نام محمود شریفی در تاریخ ۹ تیر ماه ۹۵  (۲۹ ژوئن ۲۰۱۶) در منطقه ی ثلاث بابا جانی در استان کرمانشاه، کشته شده است.

در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵  نیز یکی دیگر از اعضای گروه پژاک بنامِ آراپ اوجا مشهور به سربست بوتان اهل کشور ترکیه در منطقه مرزی اطراف شهرستان “خوی” در داخل خاک ایران از سوی نیروهای نظامی ایران کشته شد، اما گروه پژاک پس از گذشت ۱۸ روز و در روز ۳۱ اکتبر با صدور بیانیه ای کشته شدنِ وی را تأیید کرد.

در ۴ فوریه ۲۰۱۶ نیز بر اثر بمباران جنگنده های ترکیه ۳ عضو گروه پژاک به نام های گلناز علیپور، امر تورکه ر و فرزاد کریمی در شمال عراق کشته شدند اما گروه پژاک پس از گذشت ۸ روز کشته شدن آنها را تأیید کرد.

ss      بکارگیری تاکتیک تاخیر از سوی گروه پ.ک.ک با اهدافی همچون:  مخفی کردنِ تعداد واقعی کشته شدگان برای جلوگیری از تضعیف روحیه ی سایر اعضاء ، اعلام تدریجی کشته شده ها با هدفِ القای شکست ناپذیری گروه،  ترس و هراس از واکنش احتمالی خانواده های کشته شدگان ،  طراحی و آماده سازی برنامه هایی همچون: مصادره کردنِ مفهوم ارزشی شهادت و شهید سازی و استفاده تبلیغاتی از جنازه کشته شدگان  صورت می گیرد.

یکی دیگر از تاکتیک های پ.ک.ک در زمینه کشته شدگان این است که جنازه کشته شدگان به خانواده های تحویل داده نمی شود. عدم ارایه جنازه کشته ها از سوی پ ک ک این ظن را تقویت می کند ممکن است آنها به نحوی غیر از آنکه پ ک ک روایت می کند کشته شده باشند . بسیاری از خانواده هایی که فرزندانشان در پ ک ک جزء کشته های این گروه اعلام میشوند نسبت به این مسئله اعلام نگرانی و شک و تردید دارند . یک موسسه حقوقی مردم نهاد گزارش کرده است که بررسی پرونده تعدادی از این افراد که پ ک ک مدعی کشته شدن آن ها است نشان می دهد یا اصلا جنازه آنها به خانواده ها نشان داده نشده است یا اینکه پ ک ک جنازه های مصدوم و غیر قابل تشخیصی را به تعداد معدودی از  آنها تحویل داده است که مورد تایید آنها نبوده ولی پ ک ک اصرار به این مسئله دارد که جنازه  مربوط فرزند آنان است .

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی