سایز متن   /

دسته‌بندی نشده

خانواده را هرکسی به عنوان یک نهاد اصلی که تربیت‌کننده و پروش‌دهنده جسم و روح انسان‌هاست، قبول دارد. در این میان برخی‌ها با این نهاد سرسازگاری ندارند و مدام در جهت عکس آن شنا می‌کنند. این روزها به مناسبت روز جهانی خانواده، بحث‌های داغی در این خصوص در خروجی رسانه‌ها قرار گرفته که البته اکثر قریب به اتفاق آنها بر اهمیت این نهاد تاکید دارند.

کوردپاریز/ این مقوله در میان کوردها دارای اهمیت بیشتری است و دلیل آن هم ساختار اجتماعی و سیاسی این نهاد با تاثیر‌پذیزی از جغرافیایی ویژه  کوهستانی است. اما طی دو قرن گذشته و به ویژه قرن بیستم، احزاب و گروههای زیادی در این جغرافیا اعلام وجود کرده‌اند که هرکدام بنا به سیاست و منافع قدرت‌های منطقه و بین‌المللی چند صباحی در کوهستان‌ها و یا داخل شهرها بوده‌اند و سپس توسط همین قدرت‌ها حذف شده‌اند؛ اما هیچ کدام از این احزاب و گروهها با نهاد خانواده سر مخالفت و دشمنی نداشته‌اند، جز پ‌ک‌ک (حزب کارگران کوردستان ترکیه) و زیرشاخه‌ی ایرانی آن به اسم پژاک. البته هر گروه و شاخه‌یی که از این گروه منشعب شده و تحت تاثیر افکار ضد خانوده رهبر این گروه (عبدالله اوجالان) قرار گرفته باشد؛ تقریبا در همین قالب تعریف می‌شود.

پژاک هم که به عنوان شاخه‌ی ایرانی این گروه شناخته شده است، به شدت ضد بنیاد خانواده است و آنرا از مهمترین ارکان حکومت و دولت می‌داند، لذا با تمام قوا و نیرو علیه آن مبارزه می‌کند. این گروه نقطه‌ی شروع این پروژه را از هم گسستن بنیاد این نهاد اجتماعی می‌داند و برای تحقق آن نوجوانان و جوانان را از این خانواده‌ها با ترفندهای مختلف جدا و به خود جذب می‌کند، به ویژه دختران. تاکید بر دختران یک خانواده برای جذب و عضویت در گروه، به این دلیل است که این برای کوردها یک مسئله‌ی ناموسی است و خیلی در این مورد حساس هستند و گروه هم دقیقا بر روی نقطه ضعف جامعه کوردی انگشت گذاشته تا از این طریق هم ارکان خانواده را متزلزل کند و هم احساسات آنها را تحریک کند و از سوی دیگر غیرت و آبروی آنان را زیر سؤال ببرد و سبب سرافکندگی آنها شود و از سوی دیگر، برای خود نیروی کار مجانی فراهم کرده که با کمترین هزینه بیشترین استفاده را از آنها می‌برد.

یکی از مهمترین دلایل دشمنی این گروه با بنیاد خانواده اینست که در خانواده‌هایی که ارکان آن محکم و پایدار است، این گروه قادر به نفوذ در میان اعضای آن نخواهد بود و اگر هم نفوذ کند قادر به ایجاد تفرقه و یا فریب نوجوانان و جوانان خانواده را ندارد. بنابراین دلیل اصلی این گروهها در دشمنی با بنیاد خانواده، همین امر است نه شعارهایی از جنس آزادی زن، دمکراسی و …..

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی