سایز متن   /

نخست وزیر ترکیه با اعلام کناره‌گیری رسمی از ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه برای تعیین رئیس جدید خواستار برگزاری کنگره عمومی فوق العاده این حزب شد و گفت که خودش را دوباره برای تصدی ریاست آن نامزد نمی کند.

به گزارش کوردپاریز، احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی خود که به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ پخش شد، خواهان برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب عدالت و توسعه در ۲۲ ماه جاری میلادی برای تعیین رئیس جدیدی برای آن شد. وی با دفاع از عمکرد خود برای ریاست حزب افزود: دوره من مرحله ای موفق بود و احساس نمی‌کنم که در هیچ زمینه‌ای شکست خورده باشم. اوغلو با اعلام کناره‌گیری رسمی از ریاست حزب افزود که در اندیشه نامزد کردن خودش برای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه در کنگره عمومی روز ۲۲ ماه جاری نیست.  نخست وزیر ترکیه در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر اختلاف خود با اردوغان  افزود: به هیچ کس اجازه نمی دهم که درباره روابط من با رئیس جمهور ترکیه که با وی ۲۵ سال کار کردم، صحبت کند. ‎ یک کلمه علیه رئیس جمهور حرف نخواهم زد و شرافت او شرافت من است و من به او اعتماد دارم. حاضرم برای حزب عدالت و توسعه همه پست‌ها و مناصب را ترک کنم ‎. از دوستان در حزب عدالت و توسعه می خواهم که از هرگونه شکاف در حزب پرهیز کنند. حزب عدالت و توسعه یک حزب ترکی نیست بلکه حزبی برای همه منطقه است.

وی این سخنان را در حالی بر زبان می آورد که به نظر می رسد راهبرد جدید حزب عدالت و توسعه در جهت مصادره فضای سیاسی کردی در ترکیه معطوف می باشد. با توجه به شرایطی که بر حزب کردی دمکراتیک خلق ها حاکم گردیده است زمینه اجرای این راهبرد بیش از پیش مهیا گردیده است.  ‎وی تصریح کرد که در مسیر حزب عدالت و توسعه حرکت خواهد کرد. نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه دیداری با رئیس جمهور این کشور در کاخ ریاست جمهوری داشت که جزئیاتی از آن بیرون نیامد.  به گزارش بی بی سی، این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که از مدت‌ها پیش گزارش‌هایی از بالا گرفتن اختلاف میان رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه در مسائل مختلف از جمله افزایش اختیارات رئیس جمهوری منتشر می‌شد. شبکه عربی “بی بی سی” پیشتر نوشت: بینالی یلدریم از نزدیکان اردوغان و بیرات آلبیراتک داماد اردوغان از بارزترین نامزدهای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه برای جانشینی احمد داود اوغلو هستند. به نوشته این شبکه، اخیرا شایعاتی درخصوص اختلاف بین نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه و تنش در روابط بین آنها مطرح شده است.  کناره گیری اوغلو واکنش اردوغان را در پی داشت. رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به شایعاتی مبنی بر فشار وی به نخست وزیر این کشور برای کناره‌گیری از ریاست حزب «عدالت و توسعه» گفت که داوود اوغلو شخصا این تصمیم را اتخاذ کرده است. به گزارش کوردپاریز به نقل از شبکه تلویزیونی سی.ان.ان. ترک کنگره فوق العاده حزب در ۲۲ مه برگزار می شود و در این کنگره رهبر جدید حزب برگزیده خواهد شد.  شایان ذکر است، اوغلو پیشتر تهدید کرده بود که به خاطر اینکه نزدیکان اردوغان به وی اتهام خیانت زده اند، استعفا خواهد کرد. نخست وزیر ترکیه در برابر نمایندگان حزب عدالت و توسعه گفت: فقط از خدا می ترسم؛ نه از چیزهایی که درباره من نوشته شده یا گفته می شود. آماده استعفا و فدا کردن خودم به خاطر منسجم بودن حزب هستم. برخی گزارش‌ها در اینترنت، احمد داود اوغلو را به خیانت و توطئه علیه اردوغان متهم کرده بود و دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز واکنشی به این گزارشها نداده بود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی