سایز متن   /

به گزارش کورد پاریز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از احزاب سیاسی خواست تا در اولین نشست پس از انتخابات اخیر نسبت به تدوین یک قانون اساسی جدید اقدام کنند.

اردوغان خواهان تغییر فوری قانون اساسی ترکیه شد

بر اساس گزارش پایگاه خبری ‘ینی آسیا’، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که سالهاست برای تغییر قانون اساسی ترکیه تلاش می کند و آنانی که مانع تحقق این امر شود تاوان آن را خواهند پرداخت.

رئیس جمهور ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه خواهان تغییر قانون اساسی و سپس گذر از سیستم پارلمانی فعلی به نظام ریاستی و افزایش اختیارات رئیس جمهور هستند ولی هر سه حزب مخالف با ادعای اینکه در صورت گذر به نظام ریاستی، اردوغان به یک قدرت مستبد تبدیل خواهد شد با آن مخالفت می کنند.

اردوغان گفت اگر احزاب سیاسی مخالف در این جهت حرکت کنند وی نیز به عنوان رئیس جمهور به سهم خود مساعدت خواهد کرد.

وی تاکید کرد که اگر تغییر قانون اساسی در مجلس ممکن نشود راه برگزاری همه پرسی را دنبال خواهد کرد.

براساس نتایج انتخابات اخیرترکیه حزب حاکم عدالت و توسعه (آک) به عنوان بزرگترین حزب سیاسی این کشور قادر به تشکیل دولت خواهد بود ولی از تحقق رویای اردوغان برای تغییر قانون اساسی و گذر به نظام ریاستی عاجز است.

براساس این نتایج حزب عدالت و توسعه ۳۱۷، حزب جمهوریخواه خلق ۱۳۴، حزب دمکراتیک خلقها ۵۹ و حزب حرکت ملی نیز ۴۰ کرسی پارلمان ۵۵۰ نفره ترکیه را بخود اختصاص دادند.

تفسیر این ارقام در عرف سیاسی ترکیه به این معنی است که حزب حاکم به دلیل کسب بیش از نصف به علاوه یک کل آرا حق تشکیل دولت مستقل و بدون نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب را به دست آورده است.

ولی از منظر مفاد قانون اساسی ترکیه تحقق دو رویای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و حزب حاکم عدالت و توسعه یعنی تغییر قانون اساسی و گذر از سیستم پارلمانی به نظام ریاستی ملزم به داشتن حداقل ۳۶۰ رای موافق در مجلس و یا برگزاری همه پرسی با داشتن ۳۳۰ رای موافق در مجلس است که حزب حاکم ترکیه نتوانسته این تعداد کرسی را به دست بیاورد.

حزب حاکم برای برگزاری همه پرسی نیز نیاز به آرای ۱۳ نماینده مخالف و متقاعد کردن آنان دارد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی