سایز متن   /

یک روزنامه هندی روز شنبه نوشت: به رغم حملات هوایی و ادعای آمریکا برای مقابله با داعش، این گروه تروریستی ماهانه حدود ۵۰ میلیون دلار از محل فروش نفت چاه های مناطق تحت کنترل خود، درآمد دارد.۲۴۷۳۲۰۱_۸۷۸
به گزارشکوردپاریز به نقل از خبرگزاری ها، روزنامه انگلیسی زبان هندو به نقل از مقامات اطلاعاتی عراق، فروش نفت از سوی داعش را مهمترین منبع مالی این گروه دانسته و اضافه کرد: فروش نفت باعث شده است که داعش تاکنون مناطق وسیعی از سوریه و عراق را در کنترل داشته باشد.
در ادامه این مطلب آمده است: درآمد بالای حاصل از فروش نفت باعث شده است که این گروه تروریستی به رغم حملات هوایی به جنگ ادامه دهد و با بخشش های زیاد، اقدام به جذب نیرو کند.
این روزنامه در ادامه می نویسد: داعش برای ادامه فروش نفت اقدام به جذب متخصصان صنعت نفت از کشورهای مختلف کرده است.
به نوشته این روزنامه، بازیگران بین المللی در منطقه خواسته و یا ناخواسته کمک زیادی به داعش در استخراج و فروش نفت کرده اند.
این روزنامه در ادامه به نقل از مقامات اطلاعاتی عراق نوشت: داعش نفت خام را به قاچاقچیان هربشکه ۳۵ دلار به فروش می رساند و در مواردی حتی هر بشکه نفت را به قیمت ۱۰ دلار نیز فروخته که در مقایسه با قیمت ۵۰ دلاری هر بشکه نفت بسیار پایین است.
این مقامات می گویند قاچاقچیان نفت را به دلالان ترک می فروشند و قبلا با کامیون های بزرگ اقدام به قاچاق نفت می کردند که با افزایش حملات، انتقال نفت با کامیون های کوچکتر صورت می گیرد.
این مقامات اطلاعاتی عراقی معتقدند داعش روزانه حدود ۳۰ هزار بشکه نفت را از میادین نفتی استخراج و به قاچاقچیان و دلالان نفت در ترکیه می فروشند.
ابراهیم بحرالعلوم یکی از اعضا کمیته انرژی مجلس عراق و وزیر سابق نفت این کشور نیز به آسوشیتدپرس گفته بود داعش در عراق روزانه بین ۱۰ الی ۲۰ هزار بشکه نفت از میادین نفتی خارج از موصل استخراج می کند.

بسیاری از گروه های تروریستی و رادیکال که در منطقه بروز و ظهور دارند هر یک به نوعی از سوی برخی کشور های منطقه ای و گاه بین المللی تامین مالی میشوند و این امر نشانگر وابستگی و پیوستگی ابزاری این گروه ها با قدرتهای منطقه ای و بین المللی استو در واقع این گروه ها هر یک به عنوان برگی در دست این قدرتها برای چانه زنی در فرایند تعاملات و معاملات سیاسی قرار دارند فارغ از اینکه در این بین قربانیان بسیاری از میان مردم عادی و شهروندانی که به نوعی فریب شعارهای فرصت طلبانه این گروه های خشونت طلب را خورده اند هر روزه گرفته میشود و آسیب های اجتماعی و فرهنگی بی شماری نیز بر پیکر جوامع درگیر وارد میگردد .

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی