سایز متن   /

در روز عید قربان، تدابیر امنیتی در مسیرهای اصلی حجاج به شدت افزایش یافت و تمام مسیرهای فرعی مسدود شدند. همین امر باعث شد تا ازدحام حجاج در مسیر 204 به شدت افزایش یابد و خیل عظیم حجاج در این مسیر گرفتار آیند.

کوردپاریز/ این دومین حادثه مرگبار در جریان مناسک حج امسال در عربستان محسوب می‌شود. حدود دو هفته پیش نیز سقوط جرثقیل در مسجد الحرام نزدیک به 120 کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت.

به گفته سازمان حج و زیارت در این حادثه تاکنون بیش از 1200 نفر کشته و نزدیک به 2000 تن نیز مجروح شده‌اند. که 131 تن از قربانیان ایرانی هستند.

یک روزنامه لبنانی در گزارشی اعلام کرد حضور کاروان پسر پادشاه عربستان سعودی در سرزمین «منا» موجب تغییر حرکت حجاج و فاجعه مرگبار شده است.

به گزارش روزنامه الدیار لبنان، کاروان «سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولیعهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع در مرکز منا، علت اصلی تغییر حرکت زائران بیت الله الحرام و مرگ حدود یک هزار نفر در سرزمین منا بوده است.

گفته می شود این اتفاق مرگبارترین حادثه در طول انجام مناسک حج در  سالهای اخیر بوده است.  در سال‌های گذشته نیز حوادث مشابهی در حین مناسک حج رخ داده است. در سال 1990 نیز 1426 نفر در تونل منتهی به مسجد الحرام، بر اثر ازدحام بسیار زیاد و افتادن حجاج زیر دست و پای دیگران جان باختند.

در سال 1994هم 270 نفر از حجاج به دلیل ازدحام جمعیت در پل جمرات کشته شدند. در سال 1997نیز 340 حاجی در منا به دلیل آتش سوزی در خیمه‌ها کشته شدند. این حادثه 1500 زخمی نیز بر جای گذاشت.

در سال 1998هم 180 حاجی بر اثر ازدحام هنگام رمی جمرات جان باختند. حج سال 2004 هم با کشته شدن 251 نفر به دلیل ازدحام جمعیت در رمی جمرات همراه بود.

در سال 2006 هم فرو ریختن سقف هتلی در مکه به کشته شدن 76 نفر از حجاج آسیایی منجر شد. در همین سال 363 نفر هم به خاطر ازدحام جمعیت در رمی جمرات کشته شدند.

وقتی عربستان پروژه هویت زدایی مکه را به “نورمن فاستر” میدهد باید منتظر فجایاع بزرگی همچون سقوط جرثقیل باشیم اما:

  • حادثه منا درمناسک حج، صحنه ای از سناریوی جنگ قدرت درآل سعود بود که طی آن محمد بن نایف (ولیعهد و مسوول حج) بی کفایت معرفی بشود تا بعد از مراسم حج برکنار و “محمدبن سلمان” جایگزین وی بشود.
  • ممکن است افشای خبر خودروهای “محمد بن سلمان” در منا و دخالتش در بوجود آمدن این حادثه، پاسخ “بن نایف” به سناریوی “بن سلمان” باشد.
  • از مدتها قبل برخی منابع اعلام می کردند که پادشاه بعد از حج کناره گیری و پسرش (بن سلمان) را به عنوان جایگزین خود معرفی خواهد کرد. ازطرف دیگر جناح دمکرات آمریکا هم مایل به روی کارآمدن “بن نایف” بود.
  • به نظرمی رسد سناریوی بی کفایت سازی بن نایف، جنگ قدرت رادر آل سعود شعله ورکرده.به همین خاطر احتمالا در روزهای آینده شاهد تشدید جنگ قدرت در آل سعود خواهیم بود.
  • برخی خبرها حاکی است که ملک سلمان دستور داده لیستی از برگزارکنندگان مراسم منا تهیه تا آنان به عنوان مسبب حادثه گردن زده شوند!
    این دستور نشان از آغاز تصفیه حساب ها و زمینه سازی برای مقصر ساختن بن نایف درجنگ قدرت و برکناری او و درنتیجه افزایش قدرت پسر پادشاه “بن سلمان” و اجرای نقشه پادشاه است.

اما فارغ از اینکه کدام جریان بین شاهزادگان سعودی برنده این بازی نجس و خونبار خواهد شد، مساله اول و فاجعه جانکاه این نکته است که:
آنچه برای این شاهزادگان کمترین اهمیت را دارد، جان حاجیان از سراسر جهان و زنده یا مرده بودن مسلمین مظلوم است.

عربستان به عنوان بازیچه دست آمریکایی‌ها در منطقه، سناریوهای زیادی را به منظور ناامن کردن منطقه و مداخله در امور کشورهایی همچون یمن، عراق، سوریه و ایران طراحی کرده‌اند. حمله‌ی عربستان به یمن و کشتار مردم غیرنظامی و بی‌دفاع، کمک به تروریست‌ها در سوریه و عراق و کمک‌های مالی به گروه‌های خشونت‌طلب در منطقه به منظور ورود به مرزهای ایران و ناامن کردن مناطق مرزی، بخشی از عملکرد منفی این کشور در سال‌های اخیر بوده است.

تاکنون اسناد و مدارک زیادی منتشر شده که حکایت از کمک‌های این کشور به گروه‌ها و احزابی بوده که جمهوری اسلامی را دشمن خود معرفی کرده‌اند و به هرنحو و راهکاری درصدد ضربه زدن و یا ناامن کردن مرزهای این کشور بوده‌اند؛ اما تاکنون علی‌رغم کمک‌های عربستان و امثالهم، راه به جایی نبرده‌اند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی