سایز متن   /

شاخه اقماری پ.ک.ک که تحت حمایت آمریکا هستند، با تصرف ده‌ها مدرسه در استان الحسکه مانع حضور دانش آموزان و کادر آموزش و پرورش وابسته به دولت سوریه به آنجا می‌شوند.

به گزارش کوردپاریز، گروه نیروهای دموکراتیک سوریه موسوم به «قسد» که تحت حمایت نظامیان اشغالگر آمریکایی هستند در مناطق تحت کنترل خود در استان «الحسکه» در شمال شرق سوریه  به سختگیری‌ها و تحریم‌های نظام مند خود علیه اهالی و به خصوص در شهر القامشلی و حومه آن ادامه می‌دهند.

این شبه نظامیان کُرد بیشتر مدارس دولتی را با زور سلاح به تصرف خود درآورده و اقدام به اخراج کادر آموزشی و محروم کردن دانش آموزان و دانشجویان از حق تحصیل کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،  از جمله تخلفات شبه نظامیانی که سیاست‌های آمریکای اشغالگر را اجرا می‌کنند، این است که اخیراً ۱۳۷ مدرسه دولتی از ۲۱۳ مدرسه در مقاطع مختلف تحصیلی را به تصرف خود درآورده و با نادیده گرفتن حق کودکان و نوجوانان از تحصیل،درصدد هستند از طریق برنامه‌های درسی، افکار تجزیه طلبی را در اذهان دانش آموزان پرورش دهد.

«دحام فیاض العلی» رئیس بخش آمار اداره آموزش و پرورش الحسکه به خبرگزاری رسمی سوریه گفت: «شبه نظامیان پ.ک.ک، دوازده مدرسه مقطع متوسطه از مجموع ۳۱ مدرسه شهر القامشلی و خوابگاه‌های وابسته به آن را در سال جاری میلادی تصرف کردند و در سال‌های گذشته هم همه مدارس شهرها و مناطق رمیلان، الماکیه، العربیه و تل حمیس را به تصرف خود درآورده و مانع ورود کادر آموزشی و پرورش به آنجا شدند».

«حسن الحسین» رئیس مجتمع آموزشی القامشلی گفت که برای مقابله با این رفتارها که به منزله تعرض به حقوق کودکان برای تحصیل تلقی می‌شود، یک کمیته اضطراری توسط اداره آموزش و پرورش تشکیل شده تا همه مشکلات را برطرف کرده و مشکلات ناشی از تصرف مدارس توسط شبه نظامیان کُرد را حل کند و همه دانش آموزان از همه مناطق را در مدارس تحت مدیریت اداره آموزش و پرورش الحسکه پذیرش کنند که طبق برنامه‌های آموزش و پرورش دولت سوریه عمل می‌کنند.

خانواده‌های دانش آموزان هم با ابراز نارضایتی از رفتارهای شبه نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا می‌گویند که این رفتارها خیلی فرقی با رفتارهای ترکیه در عین العرب و راس العین ندارد زیرا آنها هم می‌خواهند مانع تحصیل دانش آموزان در مدارس دولتی سوریه شوند.

سلیمان پدر یکی از دانش آموزان می‌گوید این رفتارها هرگز مانع اصرار خانواده‌ها برای تدریس فرزندانشان در مدارس دولتی نمی‌شوند و آنها هرگز اجازه نمی‌دهند فرزندانشان در مدارسی تحصیل کنند که طبق برنامه آموزش و پرورش دولت سوریه فعالیت نمی‌کنند.

استان الحسکه در کنار استان‌های دیرالزور و رقه که محل حضور پایگاههای آمریکایی است در ماه‌های گذشته صحنه اعتراضات اهالی و عشایر منطقه علیه آمریکایی‌ها بوده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی