سایز متن   /

حملات تروریستی اخیر ترکیه از دو روز قبل از انتخابات ۷ ژوئن ۲۰۱۵ در «دیاربکر» آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد. شهر توریستی استانبول در راس فهرست شهرهای ناآرام منطقه قرار دارد. شهری که سالانه بیش از هزاران نفر از کشورهای مختلف جهان برای گذراندن تعطیلات و یا سفر به کشورهای دیگر به آن پا می گذرانند.

استانبول، علاوه بر آن یکی از مقاصد گردشگری شهروندان ایرانی به شمار می رود، هزینه های پایین و به صرفه و مناسب، طبیعت استانبول و مناطق اطراف آن و تاریخی بودن این شهر همگی، سبب شده است که ترکیه به یکی از گزینه های همیشگی و پرمخاطب برای شهروندان ایرانی تبدیل شود.

این اما در حالی است که در سال گذشته ترکیه هدف حملات تروریستی بی امانی قرار گرفته است که آرامش را از چهره شهرهای این کشور برده است تا جایی که ترکیه دیگر نمیتواند نقش یک مقصد توریستی برای شهروندان کشورهای مختلف را بازی کند. کمااینکه تاکنون و در اثر حملات ترویستی و با وجود هشدار مقامات ایرانی چندین شهروند توریست ایرانی جان خود را در این حملات از دست داده اند.

بر این اساس، در اثر انفجارهای مختلف در شهرهای مخالف ترکیه در یک سال اخیر ۵ شهروند ایرانی کشته و بیش از ۲۰ نفر نیز زخمی شده اند.

در ادامه این گزارش نگاهی داریم به جزئیات ۲۲ انفجار ترویستی در شهرهای مختلف ترکیه در یک سال اخیر.

۱- حمله تروریستی دیاربکر:

این حمله تروریستی دو روز قبل از انتخابات ۷ ژوئن ۲۰۱۵ در بین هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها در دیاربکر به وقوع پیوست که در آن ۵ نفر کشته و ۴۰۰ نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفت. نیروهای امنیتی ترکیه ۱۰ نفر را در ارتباط با این انفجار تررویستی در استان دیاربکر بازداشت کردند.

۲- حمله انتحاری سوروچ:

در ۳۰ خرداد ۹۶ بر اثر انفجار یک بمب انتحاری در محل تجمع اعضای انجمن جوانان سوسیالیست در منطقه سوروچ از استان شانلی اورفا، ۳۳ نفر کشته و ۱۰۴ نفر مجروح شدند. انجمن جوانان سوسیالیست برای حمایت از بازسازی کوبانی خود را آماده سخنرانی در مرکز فرهنگی آمارا کرده بودند که این حمله انتحاری انجام گرفت. در آن زمان کوبانی به تازگی از دست داعش آزاد شده بود و داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

۳- قتل‌عام آنکارا:

بر اثر انفجار دو بمب در محل برگزاری نشست «کار، صلح و دموکراسی» در مسیر منتهی به ایستگاه راه آهن قدیم در نزدیکی میدان «سیحیه» آنکارا ۱۰۹ نفر کشته و ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده گرفت. این حمله عنوان مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر ترکیه لقب گرفت.

۴- انفجار در میدان سلطان احمد استانبول:

در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ یک انفجار شدید در میدان توریستی سلطان احمد شهر استانبول به کشته شدن ۱۰ نفر و مجروح شدن ۱۵ نفر منجر شد، که گردشگران خارجی نیز در میان قربانیان دیده می‌شوند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۵- بمب‌گذاری فوریه ۲۰۱۶ آنکارا:

در ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ در انفجار بمبی در آنکارا، ۲۹ نفر کشته و ۶۱ نفر زخمی شدند. هدف این بمب‌گذاری، یک اتوبوس حامل نظامیان و چند خودروی دیگر نظامی در مجاورت آن بود که همه آن‌ها پشت چراغ قرمز ایستاده بودند. انفجار در ناحیه‌ای نزدیک به پارلمان ترکیه و ستاد ارتش این کشور روی داد. مسئولیت انفجار آنکارا را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) به عهده گرفت.

۶- بمب‌گذاری مارس ۲۰۱۶ آنکارا:

در ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ در انفجار بمبی در آنکارا، ۳۷ تن کشته و ۱۲۵ تن دیگر زخمی شدند. این بمب‌گذاری در نزدیکی ساختمان سابق نخست‌وزیری ترکیه در میدان هلال احمر آنکارا از شلوغ‌ترین میادین پایتخت ترکیه در نزدیکی ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو صورت گرفت. مسئولیت این انفجار را عقاب‌های آزادی کردستان به عهده گرفت.

۷- حمله انتحاری خیابان استقلال استانبول:

در ۲۹ اسفند ۱۳۹۴، انفجاری انتحاری در خیابان استقلال میدان تقسیم استانبول که از معروف‌ترین خیابان‌های این شهر است، باعث کشته شدن ۴ نفر و زخمی شدن ۳۶ نفر دیگر شد که در میان کشته‌شدگان یک ایرانی و تعدادی نیز از ملیت‌های دیگر وجود داشتند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

۸- بمب‌گذاری شده در مقابل پادگانی نظامی «ماردین»:

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ در اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده توسط حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در مقابل ساختمان یک پادگان نظامی در ماردین، یک غیر نظامی کشته و ۱۱ نفر که ۲ نفر از آنان نظامی و ۳ نفر کودک بودند، زخمی شده‌اند.

۹- حمله انتحاری «بورسا»:

در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ در حمله انتحاری در مقابل مسجد جامع بورسا، تنها ۱ نفر که آن نیز خود عامل انتحاری بوده کشته شده و ۱۳ شهروند ترکیه زخمی شده‌اند. مسئولیت این حمله انتحاری را عقاب‌های آزادی کردستان به عهده گرفت.

۱۰- بمب‌گذاری «غازی عینتاب» می ۲۰۱۶

در ۱۲ اردیبهشت ۲۰۱۶ بر اثر حمله انتحاری و انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شهر غازی عینتاب و در مقابل ستاد مرکزی پلیس ۳ تن از اعضای پلیس کشته و ۲۲ نفر از جمله ۱۸ پلیس و ۴ شهروند عادی زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

۱۱- بمب‌گذاری «دیاربکر» می ۲۰۱۶

در ۱۰ مه ۲۰۱۶ در انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در محله باغلار شهر دیاربکر که یک دستگاه اتوبوس پلیس را هدف قرار داده بود، سه تن کشته و ۴۵ تن مجروح شدند که ۱۲ تن از آنان افسران پلیس بودند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۲- انفجار «سنجاق تپه» استانبول:

در ۱۲ مه ۲۰۱۶ بر اثر انفجار بمب در مسیر یک کاروان نظامی در منطقه نظامی سنجاق تپه استانبول در ۳۰۰ متری ساختمان فرماندهی نیروی هوایی ارتش ترکیه، پنج سرباز به همراه یک راننده اتوبوس و دو شهروند غیرنظامی در حال عبور مجروح شدند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۳- بمب‌گذاری استانبول در منطقه «وزنچیلر»:

در ۷ ژوئن ۲۰۱۶ بمبی در مرکز استانبول منفجر شد که باعث کشته شدن ۱۱ نفر از جمله ۶ پلیس ویژه ترکیه و زخمی شدن ۳۶ تن دیگر شد. هدف این عملیات تروریستی یک اتوبوس حامل سربازان پلیس بود و انفجار در هنگام گذر اتوبوس از منطقه ونچیلر در نزدیکی مسجد شاهزاده و ایستگاه متروی ونچیلر رخ داد. این حمله تروریستی را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) بر عهده گرفت.

۱۴- بمب‌گذاری «میدیات» استان «ماردین»

در ۸ ژوئن ۲۰۱۶ بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز فرماندهی ژاندارمری آنیتلی در منطقه میدیات استان ماردین، ۵ نفر از جمله ۲ نیروی امنیتی ترکیه کشته و ۵۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۵- حمله تروریستی فرودگاه «آتاتورک» استانبول:

در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ بر اثر انفجار و تیراندازی در فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۵ نفر کشته و ۲۳۸ نفر زخمی شدند. تیراندازی در پارکینگ فرودگاه و انفجار بمب در پایانه ورودی پروازهای بین‌المللی رخ داد. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۶- حمله انتحاری در مراسم عروسی در غازی عنتاب:

در تاریخ ۲۰ آگوست ۲۰۱۶ طی یک حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در شهر غازی عینتاب واقع در جنوب شرقی ترکیه، تعداد ۵۱ نفر کشته و ۹۱ نفر زخمی شدند. داعش این حمله انتحاری را توسط یک نوجوان ۱۲ الی ۱۴ ساله صورت داد.

۱۷- بمب‌گذاری بشیکتاش استانبول:

در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ بر اثر بمب‌گذاری در منطقه بشیکتاش در نزدیکی استادیوم ودافون آرنای استانبول، ۳۶ پلیس ضد شورش و ۸ غیرنظامی کشته و ۱۶۶ نفر دیگر مجروح شدند. این حمله تروریستی را عقاب‌های آزادی کردستان بر عهده گرفت.

۱۸- حمله تروریستی قیصریه:

در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۶ بر اثر وقوع انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل دانشگاه ارجیس در شهر قیصریه در نزدیکی اتوبوسی که حامل نیروهای نظامی بود، ۱۳ نظامی کشته و ۵۵ نظامی دیگر زخمی شدند. مقامات ترکیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را متهم به این حمله تروریستی می‌کنند.

۱۹- حمله به کلوپ شبانه در استانبول:

در اثر حمله مسلحانه بامداد ۱۲ دی ماه سال جاری در یک کلوب شبانه استانبول دست‌کم ۳۹ کشته و ۶۹ زخمی بر جای گذاشت. به گفته فرماندار استانبول،‌ یک تروریست به روی مردم آتش گشوده است. این کلوپ که «رینا» نام دارد در منطقه اورتاکوی استانبول واقع است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از واسیپ شاهین، فرماندار استانبول از کشته شدن حداقل ۳۹ نفر از جمله ۱۶ شهروند خارجی از عربستان، لبنان، لیبی و اسرائیل و زخمی شدن ۶۹ تن دیگر در جریان این حمله خبر داد. فرماندار استانبول گفت: «ساعت ۱۵ : ۱ بامداد یکشنبه یک تروریست مسلح یک افسر پلیس و نیز تعدادی از شهروندان را در داخل این کلوب هدف قرار داد و کشت.»
فرد مهاجم که فراری بود چندی قبل از سوی پلیس ترکیه بازداشت شد.

۲۰- انفجار تروریستی ازمیر ترکیه:

حمله تروریستی در شهر ازمیر در غرب ترکیه، با کشته شدن ۲ فرد مهاجم و یک نیروی پلیس به پایان رسید. این حمله تروریستی ۱۶ دی و در مقابل دادگاه ازمیر رخ داد، پیش از آغاز تیراندازی به وسیله مهاجمان، یک خودروی بمب‌گذاری شده نیز منفجر شده است. آنگونه که پلیس ترکیه می‌گوید هدف مهاجمان ورود به ساختمان دادگاه و احتمالا گروگان‌گیری یا به رگبار بستن مردم بوده است.

۲۱ – انفجار ویران شهر با ۱۸ کشته و زخمی:

در وقوع انفجاری در «ویران‌شهر» واقع در استان «شانلی‌اورفه» ترکیه در تاریخ ۲۹ بهمن، در مقابل محل اقامت کارمندان دادستانی حداقل ۳ نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند. منابع امنیتی ترکیه اعلام کرده‌اند که علت انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده بوده است.

۲۲- انفجار در کافه ای در استانبول با ۵ کشته:

در اثر حمله مسلحانه شب گذشته به یک کافی شاپ در استانبول حداقل ۵ نفر کشته شدند، تاکنون جزئیات و عامل و یا عوامل این حادثه مشخص نشده اند.
منبع: نامه نیوز

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی